Connect with us

TOKYO 2020

Τόκιο 2020: Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών στους Ολυμπιακούς

Published

on

Σε επτά ημέρες ξεκινά η μεγαλύτερη γιορτή του αθλητισμού, οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο, και η Ελλάδα θα εκπροσωπηθεί από 83 αθλητές και αθλήτριες.

Την αυλαία για την Ελλάδα ανοίγουν οι πρωταθλητές της κωπηλασίας, Ντούσκος και Κυρίδου, την ίδια μέρα με την τελετή έναρξης των Αγώνων ενώ την ίδια μέρα αγωνίζεται και η Ευαγγελία Ψαρρά. Παρακάτω βρίσκεται αναλυτικά το πρόγραμμα των Ελλήνων, με βάση την πρώτη τους εμφάνιση στους προκριματικούς αγώνες και μετά από κάθε αγώνα (και πιθανή πρόκριση σε επόμενο γύρο) η λίστα θα ανανεώνεται.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23 ΙΟΥΛΙΟΥ 

  • ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
    02:30 – Προκριματικές σειρές σκιφ ανδρών – Στέφανος Ντούσκος
    03:30 – Προκριματικές σειρές σκιφ γυναικών – Αννέτα Κυρίδου
  • ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ
    03:00 – Προκριματικός ατομικού γυναικών – Ευαγγελία Ψαρρά 
  • ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
    14:00-18:00 

ΣΑΒΒΑΤΟ 24 ΙΟΥΛΙΟΥ 

  • ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
    03:50 – προκριματικός δικώπου γυναικών – Χριστίνα Μπούρμπου/Μαρία Κυρίδου
  • ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ
    03:00 – προκριματικός ατομικού ανδρών – Παναγιώτης Γκιώνης
  • ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
    05:00 – αγώνας αντοχής – Πολυχρόνης Τζωρτζάκης
  • ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
    13:02 – προκριματικός 400μ μεικτή ανδρών – Απόστολος Παπαστάμος
    13:28 – προκριματικός 100μ πεταλούδα γυναικών – Άννα Ντουντουνάκη
  • ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
    08:30 – προκριματικός οργάνων, κρίκοι – Λευτέρης Πετρούνιας
  • ΤΕΝΙΣ
    Δεν υπάρχει ακόμα πρόγραμμα

ΚΥΡΙΑΚΗ 25 ΙΟΥΛΙΟΥ 

  • ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
    06:05 – 1η ιστιοδρομία RS:X ανδρών – Βύρωνας Κοκκαλάνης
    06:05 – 1η ιστιοδρομία Laser Radial – Βασιλεία Καραχάλιου
    09:05 – 1η ιστιοδρομία RS:X γυναικών – Κατερίνα Δίβαρη
  • ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
    03:00 – προκριματικός 10μ αεροβόλου πιστολιού – Άννα Κορακάκη
    03:30 – προκριματικός σκιτ ανδρών – Νίκος Μαυρομμάτης
  • ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
    14:19  – προκριματικός 100μ ύπτιο ανδρών – Απόστολος Χρηστου
    15:10 – προκριματικός 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών – Χρήστου, Μελαδίνης, Βαζαίος, Γκολομέεβ
  • ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ
    04:00 – γύρος των 16, -57κ γυναικών – Φένια Τζέλη
  • ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
    05:30 – αγώνας (Α) ομίλου, Ελλάδα-Ουγγαρία – Εθνική ανδρών

ΔΕΥΤΕΡΑ 26 ΙΟΥΛΙΟΥ 

  • ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ 
    09:00 – Cross-country ανδρών – Περικλής Ηλίας
  • ΞΙΦΑΣΚΙΑ
    3:00 – γύρος των 64 σπάθης γυναικών – Δώρα Γκουντούρα

ΤΡΙΤΗ 27 ΙΟΥΛΙΟΥ 

  • ΤΖΟΥΝΤΟ
    05:00 – γύρος των 64, -81κ ανδρών – Αλέξης Ντανατσίδης
  • ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ
    07:05 – 1η ιστιοδρομία Finn ανδρών – Γιάννης Μιτάκης
  • ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
    12:02 – προκριματικός 100μ ελεύθερο ανδρών – Απόστολος Χρήστου
    14:37 – προκριματικός 800μ ελεύθερο ανδρών – Κώστας Εγγλεζάκης, Δημήτρης Μάρκος
  • ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
    09:30 – αγώνας (Α) ομίλου, Ελλάδα-Ιταλία – Εθνική ανδρών

ΤΕΤΑΡΤΗ 28 ΙΟΥΛΙΟΥ

  • ΤΖΟΥΝΤΟ 
    05:00 – γύρων των 32, 70κ γυναικών – Ελισάβετ Τελτσίδου
  • ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
    06:05 – 1η ιστιοδρομία 470 ανδρών – Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής 
    08:50 – 1η ιστιοδρομία 470 γυναικών – Αριάδνη Σπανάκη-Αιμιλία Τσουλφά
  • ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
    14:15-14:30 – προκριματικές σειρές 200μ μεικτή ανδρών – Ανδρέας Βαζαίος 

ΠΕΜΠΤΗ 29 ΙΟΥΛΙΟΥ

  • ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
    03:00 προκριματικός πιστόλι 25μ γυναικών – Άννα Κορακάκη
  • ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
    12:20 – αγώνας (Α) ομίλου, Ελλάδα-Ιαπωνία – Εθνική ανδρών

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30 ΙΟΥΛΙΟΥ

  • ΣΤΙΒΟΣ
    05:40-06:28 προκριματικές σειρές 100μ γυναικών – Ραφαέλα Σπανουδάκη-Χατζηρήγα
    11:05 – προκριματικά γκρουπ τριπλούν γυναικών – Βούλα Παπαχρήστου 
  • ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
    11:02 – προκριματικές σειρές 50μ ελεύθερο ανδρών – Κρίστιαν Γκολομέεβ 
    15:50-16:10 – προκριματικές σειρές σκυταλοδρομίας 4Χ100μ μεικτή – Μακρυγιάννης, Μερετσόλιας, Βαζαίος, Χρήστου

ΣΑΒΒΑΤΟ 31 ΙΟΥΛΙΟΥ 

  • ΣΤΙΒΟΣ
    03:30/04:55 – προκριματικά γκρουπ δισκοβολίας γυναικών – Κρίστι Αναγνωστοπούλου
    03:40 – προκριματικά γκρουπ επί κοντώ ανδρών – Κώστας Φιλιππίδης, Εμμανουήλ Καραλής 
    04:45-05:17 – προκριματικές σειρές 110μ με εμπόδια γυναικών – Ελισάβετ Πεσιρίδου
    13:10 – προκριματικά γκρουπ μήκους ανδρών – Μιλτιάδης Τεντόγλου
  • ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
    13:50 – αγώνας (Α) ομίλου, Νότια Αφρική-Ελλάδα – Εθνική ανδρών
  • ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
    05:50 – προκριματικός 96κ ανδρών – Θοδωρής Ιακωβίδης 

ΚΥΡΙΑΚΗ 1 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 

  • ΣΤΙΒΟΣ
    03:10/06:40 προκριματικά γκρουπ σφυροβολίας γυναικών – Σταματία Σκαρβέλη 

ΔΕΥΤΕΡΑ 2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 

  • ΣΤΙΒΟΣ
    03:00/04:30 – προκριματικά γκρουπ σφυροβολίας ανδρών – Μιχάλης Αναστασάκης, Χρήστος Φραντζεσκάκης
    04:30-05:18 – προκριματικές σειρές 200μ γυναικών – Ραφαέλα Σπανουδάκη
    13:20 – προκριματικά γκρουπ επί κοντώ γυναικών – Κατερίνα Στεφανίδη, Νικόλ Κυριακοπούλου, Έλεν Κλαούντια Πόλακ
  • ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
    05:30 – αγώνας (Α) ομίλου, Ελλάδα-ΗΠΑ – Εθνική ανδρών
  • ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
    13:30 – προκριματικός ντουέτο, ελεύθερο πρόγραμμα – Ευαγγελία Πλατανιώτη, Εβελίνα Παπάζολγλου

ΤΡΙΤΗ 3 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 

  • ΣΤΙΒΟΣ
    03:00 – προκριματικά γκρουπ τριπλούν ανδρών – Δημήτρης Τσιάμης 
    13:10-13:42 – προκριματικές σειρές 110μ με εμπόδια ανδρών – Κώστας Δουβαλίδης
  • ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
    13:30 – προκριματικός ντουέτο, τεχνικό πρόγραμμα – Ευαγγελία Πλαταννιώτη, Εβελίνα Παπάζολγλου

ΤΕΤΑΡΤΗ 5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

  • ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
    03:30 – μαραθώνια κολύμβηση (open water) – Άλκης Κυνηγάκης 
  • ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ
    09:30 – όμνιουμ, σκρατς  (1/4) – Χρήστος Βολικάκης
    10:27 – όμνιουμ, τέμπο (2/4) – Χρήστος Βολικάκης
    11:07 – όμνιουμ, αγώνας αποκλεισμού (3/4)  – Χρήστος Βολικάκης
    11:55 – όμνιουμ,, αγώνας πόντων (4/4) – Χρήστος Βολικάκης
  • ΠΑΛΗ
    05:30 – προκριματικός ελευθέρας πάλης, 53 κιλά γυναικών – Μαρία Πρεβολαράκη 

ΠΕΜΠΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 

  • ΣΤΙΒΟΣ
    02:30-04:00 – 50χλμ βάδην αδρών – Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ 
    10:30-12:15 – 20χλμ βάδην γυναικών – Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, Πένυ Τσινοπούλου, Κυριακή Φιλτισάκου
  • ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
    13:30 – προκριματικός ομαδικό, τεχνικό πρόγραμμα – Εθνική ομάδα καλλιτεχνικής κολύμβησης 
  • ΠΑΛΗ
    05:30 – προκριματικός ελευθέρας πάλης, 65 κιλά ανδρών – Γιώργος Πιλίδης 

Advertisement

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2018 Sportsfeed.gr