ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Τρεις παρουσίες σε τελικούς για τη Λύτρα

Τρεις συμμετοχές στους τελικούς οργάνων, όπου κατέλαβε την 5η, 6η και 7η θέση αντίστοιχα, καθώς και η κατάκτηση της 11ης θέσης στο σύνθετο ατομικό, ήταν η συγκομιδή της Παναγιώτας Λύτρα στο 1ο ευρωπαϊκό κύπελλο ρυθμικής γυμναστικής.

Πρόκειται για διοργάνωση που φιλοξενήθηκε στο Μπακού και αποτέλεσε το τελευταίο αγωνιστικό τεστ πριν από το προ-Ολυμπιακό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που ακολουθεί σε λιγότερο από τρεις εβδομάδες.
Η 17χρονη πρωταθλήτρια του ατομικού κέρδισε την 5η θέση στον τελικό του στεφανιού με 32,250β, την 6η θέση στις κορύνες με 30,900β και την 7η θέση στην μπάλα με 32,650β, παρουσιάζοντας σταθερή βελτίωση, ενώ επίσης στο ξεκίνημα των αγώνων κατετάγη 11η στο σύνθετο ατομικό με 125,200 βαθμούς ως άθροισμα (στεφάνι: 32,150, μπάλα: 32,200, κορύνες: 31,250, κορδέλα: 29,600).
Επιπλέον, η Λύτρα έλαβε μέρος στο cross battles, ένα πρωτότυπο αγώνισμα με νοκ άουτ διασταυρώσεις των κορυφαίων αθλητριών σε ζευγάρια. Στη φάση των «16» κλήθηκε να διαγωνιστεί στην μπάλα, όπου συγκέντρωσε 31,500β με αντίπαλο την Σλοβένα Εκατερίνα Βεντενέεβα, που επικράτησε με 32,550β.
Επόμενος σταθμός για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα είναι η Βουδαπέστη, για να διεκδικήσει μέσα από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα το τελευταίο Ολυμπιακό εισιτήριο, από τις 22 έως τις 26 Μαΐου.