ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Τρεις τελικοί στο Φαραώ καπ για την Εθνική νεανίδων

Δύο εισιτήρια για τους τελικούς οργάνων από την Εθνική ανσάμπλ νεανίδων, σε 5 μπάλες και 5 σχοινάκια, καθώς και άλλη μία πρόκριση από την Ουρανία Συγκούνα στο ατομικό νεανίδων και στο αγώνισμα της κορδέλας, ήταν η επιτυχημένη ελληνική συγκομιδή στους προκριματικούς του διεθνούς τουρνουά ρυθμικής γυμναστικής Pharaoh’s Cup στο Κάιρο.

Το ελληνικό ανσάμπλ νεανίδων αποτελούμενο από τις Ελευθερία Καντερέ, Ευσταθία Κοντοπούλου, Ειρήνη Κράλη, Στεφανία Μπακοπούλου, Μαριάνθη Σιμιτζή, Κατερίνα Χολίδη) κατέλαβε την 3η θέση στις 5 μπάλες με 28,800β και την 6η θέση στα 5 σχοινάκια με 26,650β, σφραγίζοντας και στις δύο περιπτώσεις το εισιτήριο για τους τελικούς της Κυριακής (11/06).
Παράλληλα, στην άτυπη κατάταξη του σύνθετου αγώνα, η ελληνική ομάδα τερμάτισε 5η με 55,450β στο άθροισμα.

Παρούσα θα δηλώσει και η Ουρανία Συγκούνα στους τελικούς οργάνων του Ατομικού Νεανίδων, χάρη στην 8η θέση που κατέκτησε στην κορδέλα με 24,850 βαθμούς, επίδοση που την έφερε μεταξύ των φιναλίστ του αγωνίσματος.

Το διεθνές τουρνουά ρυθμικής γυμναστικής Pharaoh’s Cup ολοκληρώνεται την Κυριακή (11/06) με τους τελικούς οργάνων σε όλες τις κατηγορίες (ανσάμπλ νεανίδων: 15:00 – 16:15, ατομικό νεανίδων: 16:30 – 18:15).