Τσάλεντζ καπ: Ήττα στις λεπτομέρειες για το Μίλωνα

Ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση του τσάλεντζ καπ άφησε ο Μίλωνας, καθώς στο πρώτο του ιστορικά παιχνίδι στα ευρωπαϊκά κύπελλα γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ από την Χάποελ Μάτε από το Ισραήλ.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης για να μπορέσει να συνεχίσει στη διοργάνωση θα χρειαστεί στον επαναληπτικό της Πέμπτης 20 Οκτωβρίου να νικήσει με καθαρό σκορ (3-0 ή 3-1) για να προκριθεί απευθείας, ενώ σε περίπτωση νίκης με 3-2 σετ θα χρειαστεί να κατακτήσει και το χρυσό σετ. Με ήττα με οποιοδήποτε σκορ θα αποκλειστεί.
Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τον Μίλωνα και με τον ενθουσιασμό του… πρωτάρη στην Ευρώπη έκανε εύκολα το 1-0 (25-17) σετ, όμως στο δεύτερο οι Ισραήλινοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ εξίσου εύκολα (18-25).
Με κορυφαίους τους Γιορντάνοφ, Μολίνα ο Μίλωνας έβγαλε ψυχή στο τρίτο σετ και προηγήθηκε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι (25-16), ωστόσο η Χάποελ δεν είχε πει τη τελευταία της λέξη.
Με πίεση από το σερβίς οι Ισραηλινοί έφτασαν εύκολα στο 2-2 (14-25) και στο τάι μπρέικ μετά το 4-5 ξέφυγαν στο σκορ (5-10), ο Μίλωνας δεν μπόρεσε να φέρει το σετ στα ίσια και το παιχνίδι έληξε με 8-15.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 18-25, 25-16, 14-25, 08-15) σε 103′

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 10 (8/12 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (6/11 επ.), Γιορντάνοφ 20 (20/32 επ.), Μολίνα 9 (7/21 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. – 31% άριστες), Εφραιμίδης 9 (7/21 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. – 31% άριστες), Χερ 5 (1/1 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 79% υπ. – 59% άριστες), Θεοδόσης 1 (1/1 επ.), Δημητούλης, Νανόπουλος 2 (1/3 επ., 1 άσος), Στράτος.

ΧΑΠΟΕΛ ΜΑΤΕ (Νόαμ Κατζ): Οσόκιν 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Χαβέρ 15 (14/23 επ., 1 άσος, 63% υπ. – 37% άριστες), Μπάνοφ 16 (10/25 επ., 6 άσοι), Ουστίνοφ 15 (13/23 επ., 2 άσοι, 38% υπ. – 15% άριστες), Χαζάν, Στάνκοφ 6 (4/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Ρόιτμαν (λ, 46% υπ. – 38% άριστες), Άμπο, Στιφτ 9 (5/9 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ).