Τσάλεντζ καπ: ΠΑΟΚ-Νάφελς 3-1, ήταν θέμα ρυθμού

Ο ΠΑΟΚ στην πρώτη του επίσημη εμφάνιση βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την ελβετική Νάφελς προβληματιζόντας με την εικόνα του, ωστόσο έφτασε τελικά στην εύκολη νίκη και θέλει 2 σετ για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Δικέφαλος στο πρώτο σετ είχε πολλά ζητήματα, αλλά διορθώνοντας την υποδοχή του (τρομερός Κοκκινάκης και με απίθανες άμυνες) και πιέζοντας αυτός στο σερβίς (στο πρώτο σετ οι Ελβετοί έκαναν τρομερά πράγματα από την τελική γραμμή) άλλαξε όλη την εικόνα του σε τέτοιο σημείο που ήταν αρκετή για να τον οδηγήσει στην εύκολη νίκη. Και αυτό ήταν σίγουρα το πρώτο ζητούμενο με τα συνολικά στατιστικά να έχουν ορισμένα εντυπωσιακά στοιχεία, όπως τα 13 μπλοκ κι 12 άσοι -αλλά και 20 χαμένα-, η ουσιαστική προσφορά του Ράπτη (5 άσοι, 5 χαμένα, 1 λάθος στην επίθεση και +9 πόντοι), αλλά και κάποια που προκαλούν προβληματισμό καθώς το 45% αποτελεσματικότητα στην επίθεση μετά από καλή υποδοχή (σε 29 προσπάθειες σε 58 συνολικά).

Το ματς
Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ αν και ξεκίνησε καλύτερα (10-6), από το 11-8 και μετά αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από το σερβίς της Νάφελς η οποία προσπέρασε με 11-12, 13-15 και μετέτρεψε το 17-18 σε 17-21 με μπλοκ και άουτ του Βαν Ντεν Ντρις, χωρίς ο Δικέφαλος να μπορέσει να επιστρέψει.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά στο αρχικό 3-6, ισοφαρίζοντας με άσους του Βαν Ντεν Ντρις και στην επόμενη περιστροφή με τα σερβίς του Βέλγου μπόρεσε να ξεφύγει με 15-11 (από 12-11) φτάνοντας εύκολα στην ισοφάριση.

Οι Ελβετοί πλέον δεν μπορούσαν να έχουν την ίδια πίεση στο σερβίς και με τον Βαν Ντεν Ντρις να είναι αποτελεσματικός πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο τρίτο σετ (4-4, 7-4, 12-8) χωρίς ποτέ να απειληθεί από τους Ελβετούς οι οποίοι προς το τέλος του σετ έχασαν και τον Ισραηλινό ακραίο Ίλια Γκόλντριν ο οποίος σε προσπάθεια για μπλοκ στραβοπάτησε.

Μέχρι το 6-6 του δ’ σετ υπήρχε η αίσθηση του ντέρμπο, αλλά εκει ο ΠΑΟΚ έτρεξε το πρώτο καλό σερί (9-6) για να φτάσει στο 13-8 (απίθανη άμυνα Κοκκινάκη και επίθεση Βαν Ντεν Ντρις) με τη διαφορά να πηγαίνει στο +11 (20-9) με τα σερβίς του Ράπτη και το ματς να τελειώνει χωρίς απρόοπτα.