ΤΕΝΙΣ

United cup 2023: Ήττα Σάκκαρη μετά από «πόλεμο» 195 λεπτών!

Στον καλύτερο αγώνα τένις που έχει γίνει μέχρι στιγμής στη φετινή σεζόν, Μαρτίνα Τρεβιζάν και Μαρία Σάκκαρη τα έδωσαν όλα για τρεις ώρες και 15 λεπτά για να καταφέρει η Ιταλίδα να επικρατήσει 2-1.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Σε έναν αγώνα γεμάτο ένταση και με τένις υψηλής ποιότητας, η Τρεβιζάν ξεκίνησε καλύτερα για να πάρει το πρώτο σετ 6-3. Ωστόσο η Σάκκαρη απάντησε, με τρομερό τένις στο δεύτερο σετ το οποίο κέρδισε στο τάιμπρεϊκ 7-6 για να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 1-1.
Το τρίτο σετ ήταν… πόλεμος. Κανένας από τους θεατές στην Κεν Ροσγουόλ Αρένα του Σίδνεϊ δεν κουνιόταν από τη θέση του, με την Τρεβιζάν και τη Σάκκαρη να ανταλλάσσουν τρομερά χτυπήματα το ένα μετά το άλλο. Όλα κρίθηκε στο 5-5, όταν η Ιταλίδα έκανε το μπρέικ στη Σάκκαρη για να πάρει το προβάδισμε με 6-5 και στη συνέχεια κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της για το 7-5 που της έδωσε μια επική νίκη με 2-1 σετ.
Η Ιταλία πήρε το προβάδισμα με 1-0 στον ημιτελικό με την Ελλάδα και σειρά έχει ο Στέφανος Σακελλαρίδης που θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Λορένζο Μουσέτι (Νο23).