ΤΕΝΙΣ

United cup 2023: Προβάδισμα των Αμερικανών για τον τελικό

Σημαντικό προβάδισμα με 2-0 απέκτησε η ομάδα των ΗΠΑ στον πρώτο ημιτελικό του United cup στο Σίδνεϊ όπου αντιμετωπίζει την Πολωνία, με την Τζέσικα Πεγκούλα να κερδίζει την Ίγκα Σβιότεκ!

Η Πεγκούλα κέρδισε για πρώτη φορά στην καριέρα της την Σβιότεκ και μάλιστα με εμφαιτικό τρόπο, αφού κατάκτησε τα δύο σετ με 6-2 μέσα σε 71 λεπτά! Αυτό το 2-0 έδωσε μεγάλη ώθηση στον Φράνσις Τιεφό που ακολούθησε στον αγώνα κόνρρα στον Κάσπερ Ζουκ ο οποίος αντικατέστησε την τελευταία στιγμή τον Ντάνιελ Μιχάλσκι που αρρώστησε. Ο 24χρονος Αμερικανός επκράτησε επίσης εύκολα με 2-0 (6-3, 6-3) και τώρα οι ΗΠΑ χρειάζονται μία νίκη για να κλείσουν θέση στον τελικό.

Να σημειωθεί ότι αυτό το 2-0 (6-2, 6-2) της Πεγκούλα επί της Σβιότεκ, είναι η πρώτη νίκη της Αμερικανίδας στην καριέρα της επί Νο1. Μέχρι σήμερα, η μεγαλύτερη της νίκη ήταν επί της Ναόμι Οσάκα το 2021, όταν η Ιαπωνέζα ήταν στο Νο2. Επίσης η Πεγκούλα είχε ηττηθεί από την Σβιότεκ και στους τρεις αγώνες που βρέθηκαν αντίπαλες το 2022.