US OPEN 2022: Εκτός και η Σάκκαρη που αποκλείστηκε στο 2ο γύρο

Το αμερικάνικο όπεν φέτος αποδείχθηκε ιδιαίτερα αφιλόξενο για το ελληνικό τένις που από το δεύτερο γύρο κιόλας έχει χάσει και τους δύο εκπροσώπους του και οι δυο στο τοπ5 της παγκόσμιας κατάταξης.

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε καλά τον αγώνα κόντρα στην Κινέζα Ξίγου Γουάνγκ. Πήρε το πρώτο σετ 6-3 και έδειξε πως εύκολα η δύσκολα θα πάρει τον αγώνα. Όμως η Κινέζα είχε διαφορετική γνώμη. Πήγε στο δεύτερο σετ στο 4-1 και η Σάκκαρη προσπάθησε πολύ για να το φέρει στα ίσια. Ισοφάρισε 5-5, όμως πιο ψύχραιμη η Γουάνγκ πήρε το σετ 7-5 και ισοφάρισε σε 1-1.
Διαφορετικά ξεκίνησε το τρίτο σετ (η Σάκκαρη προηγήθηκε 3-1) είχε όμως την ίδια κατάληξη 7-5 για την Γουάνγκ που έκανε το 2-1, σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της αφήνοντας εκτός το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης και συνεχίζει στον 3ο γύρο.
Ο αγώνας κρίθηκε στις ευκαιρίες που είχαν οι δύο αντίπαλες στο μπρέικ. Η Κινέζα εκμεταλλεύτηκε τις 6 από 11 ευκαιρίες ενώ η Σάκκαρη είχε 5/17 ευκαιρίες! Πολύ άσχημο ποσοστό για την Ελληνίδα που έχασε την ευκαιρία να συνεχίσει.