US OPEN 2022: Έξω η κάτοχος του τίτλου, έξω και η Οσάκα!

Πρόωρος αποκλεισμός για την Έμα Ραντουκάνου η οποία μόλις στον 1ο γύρο αποχαιρετά το US open 2022 και δε θα μπορέσει να υπερασπιστεί τον τίτλο της. Εκτός και η Ναόμι Οσάκα που έχασε πριν από λίγο.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Η Βρετανίδα (Νο11) ηττήθηκε από την Αλιζέ Κορνέ (Νο40) εύκολα με 2-0 (6-3, 6-3) και δε θα συνεχίσει στο όπεν. Αν και κάτοχος του τίτλου δε θεωρείται έκπληξη ο αποκλεισμός της καθώς, πέρα από την κατάκτηση του περσινού US open δεν έχει πείσει ότι ανήκει στην ελίτ.

Η Ναόμι Οσάκα είχε δύσκολο έργο κόντρα στο Νο19, Ντανιέλ Κόλινς. Η Αμερικανίδα είναι σε καλή κατάσταση σε αντίθεση με την Οσάκα που ακόμα προσπαθεί να ξαναμπεί στο τένις. Η Κόλινς πήρε το πρώτο σετ 7-6 με τις δύο αντίπαλες να παίζουν φοβερό τένις και με 6-3 στο 2ο έκανε το 2-0 και πήρε τ εισιτήριο για το 2ο γύρο.

Με πολύ εύκολη νίκη ξεκίνησε η Ίγκα Σβιότεκ που επικράτησε 2-0 (6-3, 6-0) σε 67 λεπτά επί της Τζάσμιν Παολίνι (Νο56). Από τους υπόλοιπους αγώνες των γυναικών ξεχωρίζει η νίκη της Γιούλια Πουτίντσεβα (Νο38) επί της ανερχόμενης Αμάντα Ανισίμοβα (Νο24) με 2-0 (6-3, 6-3) και η Κίνγουεν Ζενγκ (Νο39) νίκησε 2-1 (6-3, 3-6, 6-4) τη Γέλενα Οσταπένκο (Νο16).

Στους άνδρες, το ισπανικό δίδυμο Κάρλος Αλκαράθ (Νο3) και Ράφα Ναδάλ (Νο2) πέρασε στο 2ο γύρο. Ο πρώτος ζορίστηκε αρκετά από τον Σεμπάστιαν Μπαέζ (Νο37). Πήρε τα δύο πρώτα σετ 7-5, 7-5, προηγήθηκε 2-0 στο τρίτο όμως Αργεντινός αναγκάστηκε να σταματήσει λόγω τραυματισμού (κράμπα).
Από την άλλη και Ναδάλ ζορίστηκε κόντρα στον Αυστραλό Ρίνκι Χιτζικάτα (Νο198). Έχασε το πρώτο σετ 6-4, όμως ο Ναδάλ επανήλθε και με 6-2, 6-3, 6-3, πήρε τον αγώνα 3-1.