Βαλκανικό 2024: Στην δεύτερη θέση η Τζένγκο

Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαρίωβ είχε τις ικανότητες να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του βαλκανικού πρωταθλήματος, αλλά δεν ήταν γραπτό να γίνει σήμερα και θα επιστρέψει στην Ελλάδα με το αργυρό μετάλλιο στις αποσκευές της.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης στον ακοντισμό, Ελίνα Τζένγκο, έστειλε σήμερα στην Σμύρνη το ακόντιό της στα 58.11μ, μία βολή που της χάρισε το αργυρό μετάλλιο. Την πρώτη θέση κατέκτησε η Τουρκάλα, Έντα Τουγκσούζ, με επίδοση στα 58.24μ. Η 22χρονη αθλήτρια από την Καλλικράτεια ταξίδεψε στην Τουρκία με φετινό ρεκόρ στα 60.43μ, ενώ είχε ρίξει και στα 60.00μ. Ο σημερινός αγώνας ήταν ακόμα ένα τεστ στην προετοιμασία της για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης, όπου θα κληθεί να υπερασπιστεί τον τίτλο της.