Βαλκανικό 2024: Ταχύτερη και χρυσή η Εμμανουηλίδου

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου πλέον είναι πρωταθλήτρια των Βαλκανίων τόσο στον κλειστό στίβο όσο και στον ανοιχτό, καθώς κατέκτησε την πρώτη θέση στον τελικό των 100μ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που προπονείται μαζί με την Κατερίνα Αλεξοπούλου, κατέκτησε την πρώτη θέση στον τελικό των 100μ στο βαλκανικό πρωτάθλημα της Σμύρνης, με το χρονόμετρο να σταματά στο 11.36, αλλά με ευνοϊκό άνεμο +2,2. Η 21χρονη έχει φετινό ρεκόρ 11.22, αλλά η σημερινή της επίδοση ήταν αρκετή για το χρυσό μετάλλιο. Δεύτερη ήταν η Ολίβια Φωτοπούλου με 11.39 και τρίτη η Ιβάνα Ίλιτς (Σερβία) με 11.43. Να θυμίσουμε ότι τον περασμένο Φεβρουάριο στο βαλκανικό κλειστού, η Εμμανουηλίδου είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στα 60μ με 7.30.