ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2023: Άνετα στα προημιτελικά ο Ντούσκος

Ο Στέφανος Ντούσκος στο σκιφ άνοιξε την αυλαία για τις ελληνικές συμμετοχές στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας που ξεκίνησε σήμερα στο Βελιγράδι, με άνετη πρόκριση στα προημιτελικά.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο στο σκιφ, δίχως να πιεστεί ιδιαίτερα ήταν ο νικητής της πρώτης (από τις οκτώ) προκριματικής σειράς ολοκληρώνοντας τα 2.000μ της κούρσας σε 6:45.46 με τον Ιταλό Νταβίντε Μούμολο να ακολουθεί σε 6:50.09 και να παίρνει και αυτός μαζί με τον Έλληνα κωπηλάτη την απευθείας πρόκριση.
Ο Ντούσκος πήρε το προβάδισμα στην κούρσα από την εκκίνηση και δεν το έχασε ποτέ. Είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκεια και ολοκλήρωσε δίχως να χρειαστεί να τα δώσει όλα.
Τα προημιτελικά διεξάγονται στις 6/9, οι ημιτελικοί ακολουθούν δύο μέρες αργότερα και ο τελικός θα πραγματοποιηθεί στις 10 Σεπτεμβρίου.
Θυμίζουμε ότι για την κλάση του σκιφ, θα δοθούν εννέα προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024. Δηλαδή όλοι οι φιναλίστ και οι τρεις πρώτοι από τον μικρό τελικό θα προκριθούν στους Ολυμπιακούς του Παρισιού.