Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Μεγάλο βήμα παραμονής για τον Άθλο

Σπουδαία νίκη με 3-0 σετ σημείωσε ο Άθλος Ορεστιάδας επί του Αριστοτέλης Σκύδρας στον πρώτο από τους δύο αγώνες της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ.

Η ακριτική ομάδα πέτυχε τον πρώτο από τους δύο στόχους που ήταν δύο νίκες (η μία τρίποντο) στους δύο τελευταίους αγώνες που έχει στον όμιλο ώστε να μείνει στην κατηγορία. Ανέβηκε στους 23 βαθμούς στη βαθμολογία των πλέι άουτ αφήνοντας τον ΟΦΗ στους 18 ο οποίος την Δευτέρα 25/4 θα δοκιμαστεί στην έδρα του Πηγάσου Πολίχνης.
Με τη συμπαράσταση 2.000 οπαδών του ο Άθλος έπαιξε ψυχωμένα και με πάθος για τη νίκη. Με υπεροχή σε όλους τους τομείς και ειδικά στο σερβίς οι εβρίτες νίκησαν δίκαια.
Στο σετ με τα σερβίς των Γκλαντστόουν, Κασαμπαλή ο Άθλος έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 17-8 κρίνοντας ουσιαστικά το σετ.
Ο Αριστοτέλης τα έδωσε όλα στο σετ όπου έγινε και μεγάλη μάχη. Η ομάδα της Σκύδρας προηγήθηκε 17-15 και 22-20 αλλά και τις δύο φορές ο Άθλος με δύο σερί 3-0 προσπέρασε 18-17 και 23-22. Οι εβρίτες είχαν συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ. Με επίθεση του Άλμπο και μπλοκ του Αλγκούλ έγινε το 29-27 για το 2-0 σετ.
Με το αέρα του 2-0 και το σερβίς του Ριζόπουλου μπήκαν οι βάσεις για την κατάκτηση και του 3ου σετ. Ο Άθλος προηγήθηκε 6-1, ο Αριστοτέλης πέταξε λευκή πετσέτα και ο αγώνας τελείωσε εν μέσω πανηγυρισμών από τους γηπεδούχους.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 12-8, 17-8, 21-13, 25-15
2ο σετ: 5-8, 15-17, 18-17, 20-22, 23-22, 24-23, 25-24, 26-25, 27-26, 29-27
3ο σετ: 6-1, 8-2, 13-7, 19-7, 23-9, 23-12, 25-15

Τα σετ: 3-0 (25-15, 29-27, 25-15)

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Γιάννης Λάιος): Γκλαντστόουν, Κασαμπαλής, Γκένοφ, Αλγκούλ, Άλμπο, Ριζόπουλος / λιμπερο ο Βελούδης, Ιωαννίδης, Τσολακίδης, Σπανός (λ).

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Βλαχόπουλος, Μέντεζ, Παπαγεωργίου, Τόρρες, Φλόρες, Γιάγκος/ λίμπερο Αντωνίου, Συναδινός (λ), Σδραυκάκης, Ντουντούδης,, Τσέλιος.

* Τα στατιστικά του αγώνα θα ανακοινωθούν από τον Άθλο Ορεστιάδας τις επόμενες ημέρες.