Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Απάντησε με μπρέικ η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ απάντησε στο break του Παναθηναϊκού και επικρατώντας με το ίδιο σκορ στο κλειστό του Αγίου Θωμά, ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών της βόλεϊ λιγκ των γυναικών σε 1-1 και η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί σε τρίτο ματς στο «Απόστολος Κόντος».

Ο αγώνας ήταν μια πραγματική μάχη πόντο με πόντο, που διήρκησε 116 λεπτά, καθώς όλα τα σετ κρίθηκαν με τη μίνιμουμ διαφορά των πόντων με τον ΠΑΟ να προηγείται με 1-0, αλλά την Ένωση να κάνει την ανατροπή.
Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και το 1-1 έγινε 1-4 με την Καλαντάτζε στο σερβίς για να φτάσει στο 2-6 με άσσο της Σίλβα. Η αντίδραση του ΠΑΟ ήρθε γρήγορα καθώς ισοφάρισε 7-7 και με επιμέρους σκορ 10-3 προηγήθηκε 12-9. Η ισορροπία δεν άργησε να έρθει ξανά με την Καλαντάτζε με μπλοκ να διαμορφώνει το 12-13 και τις ανατροπές να συνεχίζονται ως το φινάλε (14-15, 17-15, 17-18, 20-18, 20-21) με τον ΠΑΟ να φτάνει σε σετ μπολ (24-23), αλλά η ΑΕΚ με μπλοκ της Κουλίκοβα έφτασε στο 24-25. Η Ανθούλη ισοφάρισε και με λάθος της Κωνσταντινίδου και μπλοκ της Κρος ο ΠΑΟ έκανε το 1-0.
Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται  αρχικά στην πρωτοπορία και τον ΠΑΟ να ξεφεύγει με 16-13 και 18-15, αλλά την ΑΕΚ να επιστρέφει και να προηγείται με 18-19 με άσσο της Καλντερόν. Κι αυτή τη φορά παρόλο που η Ανθούλη πάλι έσβησε το κιτρινόμαυρο σετ μπολ (24-24), η Καλντερόν έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ και η Σίλβα με μπλοκ διαμόρφωσε το 24-26 για το 1-1.

Ο ημιτελικός είχε έρθει και πάλι στην ισορροπία και το ντέρμπι είχε ανάψει, με την εικόνα να μην αλλάζει και το 6-8 υπέρ της ΑΕΚ να γίνεται 11-8 για τον ΠΑΟ. Οι πράσινες διατήρησαν το προβάδισμα ως το 15-13, αλλά τα λάθη τους έφεραν το σερί της ΑΕΚ για το 15-17. Ο ΠΑΟ ισοφάρισε 19-19 με άσσο της Παπαφωτίου και με δύο λάθη των κιτρινόμαυρων προηγήθηκε 21-20, για να απαντήσει η Καλντερόν με μπλοκ για το 21-22, αλλά η Χατζηευστρατιάδου έβαλε μπροστά ξανά τον ΠΑΟ (23-22). Αυτός όμως ήταν ο τελευταίος πράσινος πόντος, καθώς η Κουλίκοβα ισοφάρισε, η Καλντερόν με κόντρα επίθεση έκανε το 23-25 και η Κουλίκοβα με μπλοκ έκλεισε το σετ για την ΑΕΚ.

Η Ένωση έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, μετέτρεψε το 6-6 σε 6-10 με τον ΠΑΟ να κυνηγά συνεχώς στο σκορ (8-10, 9-13, 12-14) για να φτάσουμε στο 18-22. Η Μέντιτς πήρε την αλλαγή, η Ανθούλη τελείωσε δύο κόντρες και το σκορ πήγε στο 21-22. Η ευκαιρία που έψαχνε ο ΠΑΟ για να ισοφαρίσει ήρθε στο 23-24 όμως η Κουλίκοβα σταμάτησε στο μπλοκ την Ανθούλη