Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Ο Ολυμπιακός γλίτωσε το μπλοκ της Κηφισιάς

Με το μπλοκ – άμυνα και σούπερ Τζούριτς, Κουμεντάκη, Στερν ο Ολυμπιακός γλίτωσε το «μπλόκο» της μαχητικής Κηφισιάς και πέρασε χωρίς απώλειες από το Ζηρίνειο για την 4η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ των ανδρών.

Η Κηφισιά μετά την εμφάνιση στη Σύρο για το λιγκ καπ έκανε μία ακόμα καλή εμφάνιση βελτιώνοντας τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της, το σερβίς, την υποδοχή ενώ η επίθεση της έφτασε στο 42% έναντι 41 του Ολυμπιακού. Υστέρησε ωστόσο στο μπλοκ όπου οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν με 15 πόντους (έναντι 6 των μπλε).Το πρώτο σετ του αγώνα άρχισε με τις δύο ομάδες να προσφέρουν όμορφο θέαμα και να φτάνουν μαζί στο 5-5. Στη συνέχεια ο Ιντάλγκο με ισχυρά σερβίς «πλήγωσε» την υποδοχή της Κηφισιάς με τον Ολυμπιακό να παίρνει τρεις συνεχόμενους πόντους και να προηγείται 5-8. Μετά από φάση διαρκείας η Κηφισιά πλησίασε 8-9, όμως στη συνέχεια σετ το μπλοκ του Παγιένκ και ο άσσος του Στέρν έδωσαν «αέρα» 5 πόντων στους «ερυθρόλευκους» 8-13 και έτσι έφτασαν στην κατάκτηση του του 1ου σετ 20-25 για το 0-1.

Η απάντηση της Κηφισιάς ήρθε στο 2ο σετ. Με τον Ερνάντες Μπάκα να είναι «αφιονισμένος» από τη θέση του σερβίς και με τρεις άσους έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά 7-3. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει «αρρυθμίες» στην υποδοχή του και η Κηφισιά ξέφυγε 13-7 και πολύ εύκολα στο 23-11 μετά από άσο του Μπόγιτς. Το σετ έκλεισε 25-16 μετά από άουτ σερβίς του Παγιένκ.

Από το 3ο σετ η ποιότητα του αγώνα ανέβηκε. Εντυπωσιακές φάσεις εκατέρωθεν και συγκινήσεις στους φιλάθλους επεφύλασσε η «εκκίνηση» του 3ου σετ. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα δύο πόντων 5-7 μετά από άουτ επίθεση του Ερνάντες Μπάκα. Μετά από φάση διαρκείας και όμορφο τελείωμα το Μπόγιτς οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσα 9-9, ενώ το μπλοκ του Μαυροβούνιου και του Σπηλιώτη έβαλε μπροστά την Κηφισιά 10-9. Στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά έφτασε στο +2, 16-14. Το μπλοκ του Ολυμπιακού και τα σερβίς του Τράβιτσα ανέτρεψαν τα δεδομένα με τους ερυθρόλευκους τρέχουν σερί 1-7 και να προηγούνται 17-21.
Η Κηφισιά έβγαλε πείσμα και με μπλοκ του Άλβες και πλασέ του Μπόγιτς «ροκάνισε» τη διαφορά 20-21. Ο Ολυμπιακός με άσσο του Χανδρινού έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ (20-24). Η Κηφισιά κρατήθηκε στο σετ μειώνοντας 24-22 με άσο του Ερνάντες Μπάκα με τον Μεξικανό στη συνέχεια να σερβίρει άουτ για το 22-25 και το 1-2 σετ.

Ματσάρα έγινε και στο 4ο σετ. Έγινε ράλι πόντο πόντο μετά από σκληρές και μεγάλες σε διάρκεια φάσεις  Το μπλοκ του Σπηλιώτη στον Παγιένκ έβαλε «φωτιά» στο Ζηρίνειο και την Κηφισιά μπροστά με 9-7. Στη εξέλιξη του σετ ο Ολυμπιακός με κόντρα του Στερν και συνεχόμενους άσους του Τζούριτς προσπέρασε 12-14, όμως η Κηφισιά απάντησε άμεσα ισοφαρίζοντας 14-14.

Η «μάχη» στο φιλέ συνεχίστηκε με την Κηφισιά να ανακτά το προβάδισμα 20-18 μετά από «κεραυνό» του Ερνάντες Μπάκα από τα 9 μέτρα. Στην εξέλιξη του σετ μετά από εντυπωσιακή «ερυθρόλευκη» άμυνα και κόντρα του Κουμεντάκη το σετ έφτασε στα ίσα 22-22. Το μπλοκ του Ερνάντες Μπάκα μετά από φάση διαρκείας έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23. Ο Ολυμπιακός άντεξε σε ακόμα 3 περιπτώσεις με απίθανες άμυνες και μάλιστα μία του Τζούριτς ήταν όλος ο αγώνας. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε δικό του ματς μπολ στο 27-28, η Κηφισιά ισοφάρισε, όμως ο Κουμεντάκης «μίλησε» στα δύσκολα κλείνοντας το σετ 28-30.