Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Σούπερ Πεύκα και διπλό στο Μαρκόπουλο!

Την δεύτερη φετινή νίκη και πρώτη εκτός έδρας πανηγυρίζουν οι Ακαδημίες Πρωταθλητές Πεύκων που έφυγαν νικήτριες από την δύσκολη έδρα του Μαρκόπουλου με 3-2 σετ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με τους δύο βαθμούς της νίκης έφτασε τους πέντε στο πρωτάθλημα, ενώ ο ΑΟΜ με τον βαθμό που πήρε, έφτασε τους δέκα.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο αγώνας ήταν εντυπωσιακός με πολλές εναλλαγές στο σκορ, με το Μαρκόπουλο να δείχνει ότι ελέγχει στο φινάλε το ματς, καθώς προηγήθηκε στο τάι μπρέικ με 9-6. Τα Πεύκα πήραν την αλλαγή με την κορυφαία του αγώνα, Τάλια Μορένο και στο σερβίς πήγε η Σοφία Τόλιου, η χρυσή αλλαγή του Κώστα Παπαδόπουλου. Η νεαρή πασαδόρος με τα σερβίς της δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων, τα Πεύκα είχαν καλά στημένο μπλοκ και έτρεξαν σερί 0-8 για το 9-15.
Στο πρώτο σετ μετά το 6-6 το Μαρκόπουλο ξέφυγε στο σκορ, για να αποκτήσει στη συνέχεια διαφορά ασφαλείας (17-11), που του έδωσε το προβάδισμα στα σετ με 1-0 με 25-18.
Στο δεύτερο σετ τα Πεύκα πίεσαν από το σερβίς, η Μορένο βρήκε ρυθμό και προηγήθηκαν με +4 (17-21). Με άσσο της Κωτσαρά το Μαρκόπουλο μείωσε στους δύο (20-22), αλλά η ίδια μετά αστόχησε από τα εννέα μέτρα. Η Τοντάι κάρφωσε άουτ (20-24), ο ΑΟΜ μείωσε (21-24) αλλά η Νικόλοβα διαμόρφωσε το 21-25.
Στο τρίτο σετ η Μορένο δημιουργούσε πολλά προβλήματα στο Μαρκόπουλο αλλά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Η Ντε Χεσούς έκανε το 17-14 αλλά οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 17-18 χάρη στα καλά σερβίς της Κάτγουορθ. Στο φινάλε του σετ το βάρος στην επίθεση πήγε στην Μορένο η οποία δεν αστόχησε για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα της με 1-2 σετ (23-25).
Σε θρίλερ εξελίχθηκε το τέταρτο σετ, με το Μαρκόπουλο να ξεκινάει δυνατά με 5-0, με σέρβερ την Λέιθαμ που πέτυχε και άσσο σε αυτό το διάστημα. Η Ντε Χεσούς έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα της (17-12), αλλά σταδιακά τα Πεύκα έβγαζαν άμυνες και με υψηλό ποσοστό στις κόντρα επιθέσεις μπήκαν ξανά στη διεθκδίκηση του σετ. Η Απλαδά με μπλοκ στην Ντε Χεσούς έφερε το σετ στον πόντο (23-22) και στην επόμενη φάση η Λέιθαμ κάρφωσε άουτ για την ισοφάριση (23-23). Η Νικολογιάννη πήρε πάνω της το σετ, τελείωσε όλες τις επιθέσεις που της δόθηκαν (είχε και ένα μπλοκ στο 25-24) για να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.
Στο πέμπτο σετ, το Μαρκόπουλο στην αλλαγή τερέν είχε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-4), αλλά τα Πεύκα με κορυφαία τη Μορένο και χρυσή αλλαγή την Τόλιου έφεραν τούμπα το σετ και με σερί 0-8 πήραν το δίποντο με 9-15.

Η γνώμη του πάγκου

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου):
«Αυτή τη στιγμή οι σφυγμοί είναι ακόμα υψηλοί. Παίξαμε ένα εξαιρετικό πρώτο σετ αλλά μετά νομίζαμε ότι το παιχνίδι θα ήταν εύκολο. Στο τρίτο σετ είχαμε τον έλεγχο και μετά σταματήσαμε να παίζουμε. Στο τέταρτο βελτιωθήκαμε αλλά με αρκετά σκαμπανεβάσματα. Στο 8-4 στο τάι μπρέικ χάσαμε το ρυθμό μας, τη συγκέντρωσή μας. Δεν πιέζαμε όπως μπορούσαμε. Τα Πεύκα προέρχονται από μία σπουδαία νίκη και δεν έπρεπε σε κανένα σημείο να βρουν ρυθμό και ενέργεια. Είμαι απογοητευμένος».

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Πεύκων): «Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη σε μία έδρα που είναι καθαρά βολεϊκή κια κόντρα σε μία ομάδα που έχει ξεκινήσει πολύ καλά το πρωτάθλημα. Το μεγάλο κέρδος είναι οι δύο βαθμοί αλλά και η αντίδραση που βγάλαμε μετά από ένα σετ που δεν παίξαμε καλά. Ίσως μπορούσαμε να κλείσουμε το παιχνίδι στο τέταρτο σετ. Ήταν ένα όμορφο παιχνίδι γενικά. Είμαστε ικανοποιημένοι από τη νίκη. Αποκτάμε εμπιστοσύνη στα πόδια μας αλλά είναι ακόμα πολύ νωρίς. Συγχαρητήρια και στο Μαρκόπουλο για τις συνθήκες που φτιάχνει για έναν αγώνα βόλεϊ».

Τα σετ: 2-3 (25-18, 21-25, 23-25, 27-25, 09-15)