Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Σπουδαία νίκη του Μίλωνα στην Κρήτη

Με κορυφαίους τους Μολίνα, Μπράιαν και Χερ ο Μίλωνας σημείωσε σπουδαία νίκη στην Κρήτη επί του ΟΦΗ με 3-1 σετ για τη 14η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ και πήρε ακόμα τρεις πολύτιμους βαθμούς πατώντας ακόμα πιο γερά στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ο ΟΦΗ σαφώς βελτιωμένος σε όλους τους τομείς πάλεψε και τα τρία σετ, είχε κορυφαίο τον Γιώργο Τζιουμάκα αλλά στα τελειώματα των σετ υστέρησε στην υποδοχή.

Το 1ο σετ είχε άγρια ομορφιά με διαδοαχικές εναλλαγές στο σκορ και πολλές μάχες στο φιλέ. Ο Μίλωνας μπήκε δυνατά με προβάδισμα 4-1, 9-6 και 14-10 χάρις την υπεροχή του Γιορντάνοφ και του Μολίνα στην επίθεση. Από το 12-16 ο Ο.Φ.Η. άρχισε να μειώνει τη διαφορά με τα σερβίς των Αντάμι, Τζιουμάκα και με δύο μίνι σερί 3-0 όχι μόνο ισοφάρισε αλλά και προσπέρασε 21-19. Ο Τζιουμάκας έχασε την επίθεση (21-20), ο Μολίνα πήγε στο σερβίς και πήρε 3 συνεχόμενους άσσους. Μαζί με ένα μπλοκ του Μπράιαν στον Τζιουμάκα και μία επίθεση του ίδιου παίκτη ο Μίλωνας έκανε σερί 6-0 και πήρε το σετ 25-21 για το 1-0.

Στο 2ο σετ η ομάδα της Νέας Σμύρνης μπήκε και πάλι μπροστά από την αρχή με 6-3, ο ΟΦΗ ισοφάρισε 8-8 με τον άσσο του Τζιουμάκα αλλά ο Μίλωνας έκανε σερί 4-0 με τους Γιορντάνοφ, Ανδρεάδη ξεφεύγοντας 12-8. Η διαφορά άνοιξε (17-11) κι άλλο με τους Γιορντάνοφ Μολίνα και το σετ έκλεισε 25-17 με επίθεση του Γιορντάνοφ για το 2-0 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο κάνοντας εύκολα το λάθος στην υποδοχή. Στο 19-19 ο ΟΦΗ πάτησε γκάζι με σερί 4-0 χάρις τις δύο επιθέσεις του Τζιουμάκα, του Αμπράο και τον άσσο του Μπλούμπεργκς για το 23-19. Με δύο πόντους του Βαϊόπουλου ο ΟΦΗ έκλεισε το σετ 25-23 για το 1-2 σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ όταν ο Μίλωνα προηγήθηκε 14-11 μετά από σερί 4-0 που προήλθε από τους Γιορντάνοφ, Μολίνα. Η απάντηση του ΟΦΗ ήταν άμεση και με δικό του σερί 4-0 από Τζιουμάκα, Μπλούμπεργκς, Βαϊόπουλο ισοφάρισε 15-15. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο μέχρι το 22-22. Ο Τζιουμάκας έχασε την επίθεση, ο Μπράιαν έπιασε μπλοκ τον Μπλουμπεργκς και με νέο λάθος του Τζιουμάκα ο Μίλων πήρε σερί 3-0 για το 25-22 και το 3-1 σετ.