Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Ξεκούραστα ο ΠΑΟΚ

Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες, με όπλο το σερβίς που του απέφερε 12 άσους εκ των οποίων τους μισούς σημείωσε ο Θεόδωρος Βουλκίδης, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Αριστοτέλη Σκύδρας για τη 14η αγωνιστική στο κλειστό γυμναστήριο των Καλυβίων και ανέβηκε στους 33 βαθμούς.

Ο Δικέφαλος έμεινε πάλι μόνος δεύτερος στη βαθμολογία και βρίσκεται στο -5 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και στο +3 από τον Παναθηναϊκό που ακολουθεί στην 3η θέση.

Με τον Βουλκίδη να «πυροβολεί» από τα 9 μέτρα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 3-0. Λίγο αργότερα το σερβίς του Γιόρνα στον Φλόρες χάλασε την υποδοχή του Αριστοτέλη και με σερί 4-0 η διαφορά άνοιξε στο 12-5. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο ΠΑΟΚ με επίθεση του Βουλκίδη έκλεισε το σετ 25-16 για το 1-0 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Ράπτη αυτή τη φορά να ανοίγει δρόμους με το σερβίς του. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 8-3 και αργότερα με σερί 4-0 από το σερβίς του Γουόλς η διαφορά ανέβηκε στο 13-6. Με τα λάθη από Βλαχόπουλο, Μέντεζ τελείωσε το σετ 25-13 για το 2-0.

Το πιο ενδιαφέρον ήταν το 3ο σετ. Ο Αριστοτέλης κράτησε την υποδοχή του και πήρε και μικρό προβάδισμα με 7-6 και 9-8. Με τον Βουλκίδη να παίρνει άσσο και δύο λάθη των γηπεδούχων ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-11 και 18-15. Με δύο πόντους του Παπαγεωργίου (μπλοκ και επίθεση) και επίθεση του Τόρες ο Αριστοτέλης έκανε σερί 3-0 για το 18-18. Εκεί τελείωσε και ο αγώνας καθώς ο ΠΑΟΚ έκανε το 19-18 με τον Βαν ντε Ντρις, ο Γουόλς πήρε άσσο και ο Βουλκίδης έκανε το 21-18. Ο αγώνας τελείωσε με άσσο του Βουλκίδη για το 25-21 και το 3-0 σετ.