Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Νίκησε τη Λαμία ο Άρης και ελπίζει για τα πλέι οφ

Σπουδαία νίκη στην 21η αγωνιστική για τον Άρη που του επιτρέπει να ελπίζει ότι θα προλάβει να μπει στην πρώτη 8αδα, ενώ η Λαμία είναι οριστικά στα play out και θα διεκδικήσει την παραμονή της με μειονέκτημα έδρας.

Σ’ ένα ματς που είχε χαρακτήρα τελικού και για τους δύο η Λαμία πλήρωσε την κακή της απόδοση στην επίθεση (29% έναντι 43% και μόλις 21% στην κόντρα μπάλα).
Στο πρώτο σετ τα λάθη των γηπεδούχων επέτρεψαν στον Άρη να προηγηθεί 15-18 για να μειώσει με άσσο η Κίλιτς (17-18), όμως το 19-20 έγινε 19-23 κι ο Άρης έφτασε στο 0-1.
Οι κιτρινόμαυρες ξεκίνησαν εντυπωσιακά το β’ σετ με την Ξανθοπούλου στο σερβίς και απροσπέλαστο μπλοκ για να προηγηθούν 0-7 και 5-14. Η Λαμία μπόρεσε να πλησιάσει σε 14-18, αλλά έχασε την επόμενη κόντρα μπάλα (μπλοκ Νεσίμοβιτς) και ο Άρης έφτασε στο 0-2.
Στο γ’ σετ το 3-6 του Άρη έγινε 8-6 με άσσο της Τουμάς για να φτάσει η Λαμία στο +4 (12-8) που διατηρήθηκε μέχρι το 15-11. Εκεί όμως ο Άρης έτρεξε επιμέρους σκορ 1-8 για να προηγηθεί με 16-19 και να φτάσει στο 19-24. Εκεί η Λαμία προσπάθησε για την ανατροπή, πλησίασε σε 22-24, ωστόσο η Γιούρντζα τελείωσε την επίθεση και έδωσε τη νίκη στην ομάδα της.

Η γνώμη του πάγκου
Κώστας Αγγουράς (προπονητής Λαμίας):
«Μπήκαμε με πολύ άγχος στο παιχνίδι… Δεν το πιστέψαμε και κάναμε τη χειρότερη μας εμφάνιση,. Μπήκαμε στο ρυθμό του Άρη κι όσο κι αν προσπαθήσαμε δεν τα καταφέραμε. Αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη της ήττας, αλλά θα πάμε στα play out για να πολεμήσουμε όπως έχουμε μάθει γιατί αυτή η ομάδα αξίζει να μείνει στην κατηγορία»

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Χρειαζόμασταν σήμερα το τρίποντο στην προσπάθεια που κάνουμε για να αποφύγουμε τα play out. Η Λαμία είχε δείξει ότι μόνο εύκολος αντίπαλος δεν είναι, αλλά εμείς σήμερα ήρθαμε με καλή ψυχολογία κι αυτό μας βοήθησε. Είμαστε μια νέα ομάδα, που πήγε στο φάιναλ φορ του Κυπέλου, η βαθμολογία ίσως μας αδικεί, αλλά θα κάνουμε την προσπάθεια μας ως το τέλος»

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 20-25
2ο σετ: 3-8, 10-16, 14-21, 16-25
3ο σετ: 8-6, 16-14, 17-21, 22-25

Τα σετ: 0-3 (20-25, 16-25, 22-25) σε 80′
*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Κώστας Αγγουράς): Τουμάς 8 (6/27 επ., 2 άσσοι), Κίλιτς 10 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 άσσος, 37% υπ.-22% άριστες), Πέγισιτς 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-24% άριστες), Καρμπαχάλ 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Αργυρίου 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φλιάκου 2 (0/1 επ., 2 άσσοι) / Παγώνη (λ, 50% υπ.-32% άριστες), Σουλιώτη.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Μπάκα 15 (14/35 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ.-31% άριστες), Σόουζα 14 (12/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νεσίμοβιτς 9 (5/12 επ., 4 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 4 (4/13 επ.), Γιούρντζα 10 (9/22 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-57% άριστες), Ξανθοπούλου 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Θεοδοσίου (λ, 50% υπ.-36% άριστες), Αποστολίδου.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια που ισχύουν είναι τα εξής:

α) ο αριθμός Νικών σε όλο το πρωτάθλημα.
β) οι Βαθμοί που έχει συγκεντρώσει κάθε Σωματείο στο σύνολο των αγώνων.
γ) Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τα κερδισμένα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος, με
προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.
δ) Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους και παρονομαστή τους χαμένους πόντους σε όλους τους αγώνες του
πρωταθλήματος, με προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.
ε) Τα αποτελέσματα μεταξύ των Σωματείων που ισοβαθμούν (κατά σειρά Νίκες – Βαθμοί – Σετ – Πόντοι).