Βόλεϊ λιγκ, ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-2: Τελικός ροκ και η σειρά στο 1-1!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε μετά από ένα απίστευτο ματς με 3-2 τον Ολυμπιακό (δικαιολογημένα φωνάζει για τη φάση στο 11-11 του τάι μπρέικ), που άγγιξε μια φοβερή ανατροπή και πλέον η σειρά των τελικών ήρθε ξανά στην ισορροοπία.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο αγώνας ήταν μία απίστευτη μάχη με τον ΠΑΟΚ μέχρι το 20-16 του δ’ σετ (κι ενώ ήταν μπροστά με 2-1 σετ) να έχει κάνει το σχεδόν τέλειο ματς, αλλά ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ Ιντάλγκο το γύρισε μόνος του και στο τάι μπρέικ στο 11-11 έγινε η φάση της χρονιάς.

Κόντρα μπάλα του ΠΑΟΚ, επίθεση Βουλκίδη που καταλήγει άουτ, με τον πρώτο διαιτητή να δίνει επαφή στην προσπάθεια του Τζιάβρα στην άμυνα και όλον τον Ολυμπιακό να τρέχει στη σκάλα του!

Από το τηλεοπτικό ριπλέι δεν φαίνεται να υπάρχει επαφή, κι όσο κι αν είναι άπειρες οι περιπτώσεις που ένα πλάνο από τις κάμερες του βίντεο τσάλεντζ έχει αποδείξει το αντίθετο, ο Τζιάβρας δεν δείχνει να έχει ακουμπήσει τη μπάλα..

Και στο ερώτημα γιατί δεν ζήτησε τη βοήθεια του βίντεο ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι, η απάντηση είναι απλή: Σύμφωνα με τους κανονισμούς δεν δικαιούται να ζητήσει βίντεο τσάλεντζ για επαφή σε άμυνα στην πίσω ζώνη!

Ο Ολυμπιακός προφανώς και μπορεί να έχει δικαιολογημένα παράπονα από την συγκεκριμένη φάση, αλλά όπως είπε κι ο Ντράγκαν Τράβιτσα στο φινάλε «Έχουμε παράπονα από τη διαιτησία, είμαστε άνθρωποι και μπορούμε να κάνουμε λάθη αλλά έγινε ένα μεγάλο λάθος σε κρίσιμο σημείο. Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, δικαίως χάσαμε.
Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ και ελπίζουμε στα επόμενα παιχνίδια να είμαστε όπως πρέπει. Ο ΠΑΟΚ είναι καλή ομάδα, δεν τα παρατάει ποτέ, αναμένω υψηλού επιπέδου βόλεϊ και σκληρό παιχνίδι στη συνέχεια της σειράς».

Βέβαια οι ερυθρόλευκοι σ’ εκείνο το σημείο έχασαν το μυαλό τους και μαζί και το μομέντουμ, αφού είχαν κάνει μια απίθανη ανατροπή, κι ο ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση έβγαλε μια τρομερή άμυνα, ο Βαν Ντεν Ντρις τελείωσε το ράλι (13-11) για να ακολουθήσει μπλοκ του Γιόρνα στον Στέρν (14-11) και ο Ολλανδός ήταν αυτός που τελείωσε και το ματς στο 15-12…

Τι είχε προηγηθεί
Στο πρώτο σετ το αρχικό 0-3 του Ολυμπιακού στο ματς, έγινε 6-5 με τον πρώτο άσο του Ράπτη στο ματς και το ντέρμπι άναψε από νωρίς με το 11-8 του ΠΑΟΚ να γίνεται 11-11 με δύο άσους του Ιντάλγκο. Ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν και το 17-16 έγινε 17-19 με επίθεση και άσο του Στερν. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 19-19 και 22-22 (από 20-22), ο Κουμεντάκης έφερε το διπλό σετ μπολ των ερυθρόλευκων κι εκεί έπιασε δουλειά ο Ράπτης. Ο ΠΑΟΚ πήρε την αλλαγή, ο Έλληνας διεθνής πίεσε από το σερβίς με τον Γουόλς να ισοφαρίζει, ενώ με άσο του Ράπτη και κόντρα του Βαν Ντεν Ντρις ολοκληρώθηκε η ασπρόμαυρη ανατροπή για το 26-24.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 12-10, για να προσπεράσει ο Ολυμπιακός με άσο του Πάγενκ (14-15) και να φτάσουμε στο 20-19. Ο Ράπτης έχασε το σερβίς, ο Κουμεντάκης πήρε τον άσο κι ο Πάγενκ με μπλοκ διαμόρφωσε το 20-22 κι ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ με νέο άσο του Πάγενκ (21-24) για να κλείσει το σετ με χαμένο σερβίς του Γουόλς (που δόθηκε αρχικά μέσα).

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ πίεσε από την αρχή την υποδοχή του Ολυμπιακού, προηγήθηκε 6-3 με άσο του Ράπτη και το 8-6 έγινε 11-6, με τον Τζουλιάνι να αποσύρει Τράβιτσα, Στερν και το 14-8 να γίνεται 14-12 με τα σερβίς του Ιντάλγκο και τις κόντρες του Ζουπάνι. Ο Βαν Ντεν Ντρις ξεκόλλησε τον ΠΑΟΚ (15-12) και στο 17-14 πάλι ο Ράπτης με τα σερβίς του έστειλε το σκορ στο 20-14 για να προηγηθεί ο ΠΑΟΚ με 2-1.

Οι ασπρόμαυροι με τα σερβίς του Γιόρνα μετέτρεψαν το 7-7 σε 13-7 και μέχρι το 20-16 είχε το ξεκάθαρο προβάδισμα, αλλά ο Ιντάλγκο δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα. Ο Στερν πήρε την αλλαγή, ο Ιντάλγκο πήγε στο σερβίς και διέλυσε την υποδοχή του ΠΑΟΚ για το 20-21, με τους ασπρόμαυροτυς να παίρνουν τον μοναδικό τους πόντο με το χαμένο σερβίς του Γερμανοκουβανού καθώς με το απίθανο επιμέρους σκορ 1-9 (όπου είχε ξυπνήσει και ο Στέρν) πήραν το σετ και έστειλαν τον δεύτερο τελικό στο τάι μπρέικ!

Εκεί μέχρι να φτάσουμε στο 11-11 η μάχη συνεχίστηκε με τον Ολυμπιακό να είναι συνεχώς στο +1 (μοναδική εξαίρεση το 5-4), αλλά να πληρώνει τις τρεις χαμένες κόντρα επιθέσεις (η τελευταία ήταν στο 10-11 με τον Ιντάλγκο τον οποίο σταμάτησε στο μπλοκ ο Σκρεντό)…