Volley Nations League ανδρών: Νικηφόρα πρεμιέρα για Γαλλία, Ρωσία

Η διοργανώτρια Γαλλία (3-2 στο ντέρμπι την Βραζιλία) και η Ρωσία (3-1 την Πολωνία) ήταν οι μεγάλες νικήτριες στην πρεμιέρα του φάιναλ σιξ που διεξάγεται στη Λιλ.

Στο μεγάλο ντέρμπι του Α’ ομίλου η Γαλλία με πρωταγωνιστές τους Μπουαγιέ (25 πόντοι με 22/38 επιθέσεις και 3 μπλοκ), Ενγκαπέ (23 πόντοι με 20/37 επιθέσεις και 3 μπλοκ) αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές γύρισε το ματς κόντρα στην Βραζιλία.
Κομβικό σημείο ο τραυματισμός του Μπόρχες στο 20-21 του γ’ σετ όταν μετά από κακή δική του υποδοχή ο Λε Γκοφ έχασε το «πέναλτι», αλλά ο Βραζιλιάνος ακραίος στην προσπάθεια του για άμυνα στραβοπάτησε και τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο.
Η Γαλλία ισοφάρισε, προηγήθηκε με 13-10 στο τάι μπρέικ για να μειώσουν οι Βραζιλιάνοι σε 13-12 και 14-13, αλλά ο Λε Γκοφ τελείωσε την τελευταία επίθεση για το 15-13
«Είναι πολύ σημαντική η νίκη. Ξεκινήσαμε με πολύ πίεση κι αυτό φάνηκε, αλλά το ότι κερδίσαμε χωρίς να παίξουμε τόσο καλό είναι επίσης πολύ σημαντικό. Η Βραζιλία ήταν άτυχη με την απώλεια του Μπόρχες και στο τέλος μίλησε η άμυνα και η υποδοχή μας», είπε μετά τον αγώνα ο Ερβίν Ενγκαπέ.
Δείτε το βίντεο από την μικροκάμερα στο φιλέ με τη φάση όπου τραυματίστηκε ο Μπόρχες.

Στο άλλο παιχνίδι η Πολωνία είχε μόνο τον Κούρεκ να τραβάει κουπί στην επίθεση, ενώ την ίδια ώρα οι Ρώσοι στα δύο πρώτα σετ έκαναν τη διαφορά με το σερβίς τους. Ο Χέινεν προσπαθούσε να βρει το κατάλληλο σχήμα και στο γ’ σετ είδε τη ομάδα του να τα καταφέρνει, αλλά το δ’ σετ ήταν ένας μονόλογος των Ρώσων που ξέφυγαν με 20-12 και έφτασαν στη νίκη