World Athletics: Μακλάφλιν η κορυφαία αθλήτρια της χρονιάς!

Η εκπληκτική αυτή Αμερικανίδα έχει καταφέρει από το 2021 να κάνει όλο τον κόσμο του στίβου να προσμένει για την κούρσα των 400μ εμπόδια και το αγώνισμά της πλέον είναι από τα δημοφιλέστερα, με την ίδια σε κάθε της εμφάνιση να προϊδεάζει για παγκόσμιο ρεκόρ.

Η Σίντνι Μακλάφλιν δικαίως ήταν ανάμεσα στις πέντε υποψήφιες για τον τίτλο της κορυφαίας της χρονιάς και δικαίως η World Athletics με την ψηφοφορία της θα της απονείμει το βραβείο της. Η 23χρονη χρυσή Ολυμπιονίκης του Τόκιο φέτος κατάφερε να κερδίσει το πρώτο της ατομικό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και μάλιστα οι συνθήκες ήταν οι ιδανικότερες αφού το κατόρθωσε μέσα στην πατρίδα της. Στο Όρεγκον στον τελικό των 400μ εμπόδια, η Μακλάφλιν έτρεξε τον αγώνα της ζωής της για να περάσει πρώτη την γραμμή του τερματισμού και όχι μόνο τα κατάφερε αλλά το χρονόμετρο κατέγραψε επίδοση 50.68, για να καταρρίψει το δικό της παγκόσμιο ρεκόρ που είχε θέσει στο εθνικό πρωτάθλημα της ίδιας σεζόν με 51.41.

Η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών στην σκυταλοδρομία 4Χ400μ ήταν ασταμάτητη στον μεγάλο τελικό και κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο της από το παγκόσμιο της Ντόχα το 2019. Η Μακλάφλιν μαζί με τις Ταλίτα Ντιγκς, Άμπι Στάινερ και Μπράιτον Γουίλσον ανέπτυξαν σημαντική διαφορά από τις υπόλοιπες χώρες και τερμάτισαν στην πρώτη θέση, σχεδόν 3 δευτερόλεπτα πιο νωρίς από τις Τζαμαϊκανές που ολοκλήρωσαν δεύτερες, και σημείωσαν την ταχύτερη επίδοση για φέτος στον κόσμο με 3:17.79. Αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο της Μακλάφλιν στο Όρεγκον και το τρίτο στην συλλογή της των μεταλλίων της από παγκόσμια πρωταθλήματα.