World Athletics: Βιλάγκος και Νάιτον οι ανερχόμενοι του 2022

Η φετινή χρονιά ήταν μία μεγάλη σεζόν και για τους εφήβους και τις νεάνιδες, καθώς αρκετοί από αυτούς ξεχώρισαν όχι μόνο στη δική τους ηλικιακή κατηγορία, αλλά και σε αυτή των ανδρών-γυναικών και η Βιλάγκος με τον Νάιτον βρέθηκαν ακόμα και στο βάθρο.

Η 18χρονη Αντριάνα Βιλάγκος ολοκλήρωσε την σεζόν με δύο μετάλλια από κορυφαίες διοργανώσεις. Το πρώτο ήρθε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 που διεξήχθη στο Κάλι της Κολομβίας με βολή στα 63.52μ, την καλύτερη επίδοση για φέτος στον κόσμο (Κ20) και ταυτόχρονα εθνικό ρεκόρ Σερβίας στην κατηγορία Κ20 και Κ23. Καμία άλλη αθλήτρια δεν μπόρεσε να ρίξει περισσότερο και η Βιλάγκος κέρδισε το χρυσό. Ακολούθησε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου και το αργυρό μετάλλιο, σε ένα αγώνα που η δική μας, Ελίνα Τζένγκο, έγραψε ιστορία. Η Σερβίδα πρωταθλήτρια με 62.01μ πέρασε μπροστά από την μεγάλη κυρία του ακοντισμού, Μπάρμπρα Σποτάκοβα, που ήταν 3η με 60.68μ. Η Βιλάγκος δικαιούται τον τίτλο της κορυφαίας ανερχόμενης αθλήτριας και από το γεγονός ότι φέτος είχε τις 11 καλύτερες επιδόσεις στον ακοντισμό στην κατηγορία Κ20.

Ο Έριγιον Νάιτον έδειχνε από νωρίς φέτος τις προθέσεις του να είναι ένας από τους αθλητές που θα απασχολήσουν πολύ τον κόσμο του στίβου και τα κατάφερε με τις επιδόσεις του και τα κατορθώματά του. Από τον πρώτο κιόλας αγώνα του στα 200μ κατάφερε να σπάσει το παγκόσμιο ρεκόρ Κ20 με 19.49, με το προηγούμενο να είναι επίσης δικό του με 19.84 και αποδεικνύοντας ότι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον θα αγωνιστεί με μεγάλες προσδοκίες. Όταν έφτασε η στιγμή του παγκοσμίου, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 19.80, πίσω από τους Νόα Λάιλς και Κένι Μπέντναρεκ. Ο 18χρονος Αμερικανός κατάφερε να κερδίσει και το πρώτο του μίτινγκ ντάιμοντ λιγκ στις Βρυξέλλες.