World Athletics: Οι υποψηφιότητες του ανερχόμενου για το 2022

Μια μέρα μετά από την ανακοίνωση των γυναικών, η παγκόσμια ομοσπονδία δημοσιοποίησε και τα 5 ονόματα των ανδρών που είναι υποψήφια για την κατάκτηση του βραβείου του ανερχόμενου αστεριού και αυτά προέρχονται από τον χώρο των σπριντ, του επί κοντώ, του τριπλούν και των μεσαίων αποστάσεων.

Οι 5 αυτοί υποψήφιοι ανήκουν στην ηλικιακή κατηγορία των Κ20 και το 2022 ήταν μια πολύ καλή χρονιά για σπουδαίες εμφανίσεις και επιδόσεις με την διεξαγωγή του παγκόσμιου πρωταθλήματος και των ανδρών – γυναικών και των εφήβων – νεανίδων. Ο μοναδικός εκπρόσωπος της Ευρώπης είναι ο Γάλλος, Άντονι Αμιράτι, ο οποίος ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο παγκόσμιο του Κάλι (Κ20) στο άλμα επί κοντώ, κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο εθνικό πρωτάθλημα και σημείωσε την 6η καλύτερη επίδοση στον κόσμο (Κ20). Το χρυσό μετάλλιο στο Κάλι κέρδισε και ο Τζέιντον Χίμπερτ από την Τζαμάικα αλλά στο τριπλούν και σε συνδυασμό με το χρυσό μετάλλιο στο εθνικό πρωτάθλημα και την 6η καλύτερη επίδοση στον κόσμο (Κ20), είδε και αυτός το όνομά του ανάμεσα στην λίστα της WA.

O Aμερικανός, Έριγιον Νάιτον, μας απασχόλησε αρκετά φέτος και δικαίως βρίσκεται μεταξύ των 5 υποψηφίων, αφού μέσα στην σεζόν κατέλαβε την 3η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον στα 200μ, ενώ κατέρριψε και το παγκόσμιο ρεκόρ (Κ20) και ήταν νικητής του μίτινγκ ντάιαμοντ λιγκ στις Βρυξέλλες. Ο Λέτσιλ Τεμπογκό (Μποτσουάνα) έφυγε από το Κάλι με δύο μετάλλια, το χρυσό στα 100μ και το αργυρό στα 200μ και παράλληλα έθεσε και αυτός με την σειρά του νέο παγκόσμιο ρεκόρ στα 100μ (Κ20). Ο Εμάνουελ Γουανιόνι από την Κένυα στο παγκόσμιο του Όρεγκον τερμάτισε στην 4η θέση στον τελικό των 800μ, αναδείχθηκε νικητής του μίτινγκ ντάιαμοντ λιγκ στο Ραμπάτ και έχει στην κατοχή του την κορυφαία επίδοση στο κόσμο (Κ20).