ΑμεΑ

World Boccia Challenger Ηράκλειο 2023: Χρυσοί οι Πολυχρονίδης και Κυριακίδης!

Γέμισε ελληνικές επιτυχίες το κλειστό γυμναστήριο «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο της Κρήτης καθώς στους πρώτους τελικούς του World Boccia Challenger Heraklion 2023, η Ελλάδα κέρδισε δύο χρυσά, ένα αργυρό και ένα χάλκινο!

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Η αναμέτρηση του Γρηγόρη Πολυχρονίδη με τον Μπόρις Κλόχνα είχε νικητή τον Έλληνα Παραολυμπιονίκη. Ο Πολυχρονίδης ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στον τελικό BC3 στον οποίο έφτασε αήττητος και συνέχισε το σερί του. Με σκορ 5-2 κέρδισε τον Σλοβάκο αντίπαλό του και πρόσθεσε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στην μεγάλη του συλλογή.
Στον τελικό BC1 των ανδρών όπου υπήρξε εμφύλιος νικητής αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κυριακίδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής αντιμετώπισε τον Παναγιώτη Σουλάνη και έπειτα από μία δυνατή μάχη επικράτησε με 5-4. Με αυτόν τον τρόπο η Ελλάδα πανηγύρισε δύο μετάλλια, αφού και οι δύο αθλητές τα πήγαν περίφημα και έφτασαν μέχρι τον μεγάλο τελικό.
Οι επιτυχίες των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών συνεχίστηκαν με την Άννα Ντέντα. Στην μάχη για το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό της κατηγορίας BC3 των γυναικών, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κλήθηκε να παίξει απέναντι στην Γαλλίδα, Ματίλντ Τρουντέ, και με σκορ 5-3 εξασφάλισε το μετάλλιο για την Εθνική ομάδα.