ΑμεΑ

World Boccia Challenger Ηράκλειο 2023: Παγκόσμια υπερδύναμη η Ελλάδα

Το World Boccia Challenger ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία στο κλειστό γυμναστήριο «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο της Κρήτης και η ελληνική ομάδα είχε εκπληκτική παρουσία αφού κατάφερε να αποσπάσει επτά μετάλλια εκ των οποίων τα τέσσερα είναι χρυσά.

Οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες απέδειξαν για ακόμα μία φορά γιατί η χώρα μας είναι μεγάλη δύναμη στο μπότσια. Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια. Το πρώτο ήρθε στο ατομικό του BC3 και το δεύτερο στο ομαδικό μαζί με συναθλήτρια την Άννα Ντέντα. Η Ντέντα φυσικά δεν αρκέστηκε μόνο σε αυτή την διάκριση αλλά κρέμασε και το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος της στο ατομικό αγώνισμα.
Στον τελικό BC1 των ανδρών είχαμε ελληνικό «εμφύλιο» με την Ελλάδα να έχει σιγουρέψει δύο μετάλλια. Μεγάλος νικητής ήταν ο Δημήτρης Κυριακίδης που αντιμετώπισε τον Παναγιώτη Σουλάνη, ο οποίος τελικά κέρδισε το αργυρό μετάλλιο. Ένα χρυσό μετάλλιο πρόσθεσε στην συλλογή της και η Χρυσή Μόρφη Μέτζου στην κατηγορία BC4 των γυναικών. Η Ελισάβετ Ιωσηφίδου κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία BC2.