ΑμεΑ

Τρίτοι στον κόσμο στο παρα-τρίαθλο Λιγνός – Σουβατζόγλου!

Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γεράσιμος Λιγνός με guide τον Γρηγόρη Σουβατζόγλου (PTVI3), στο παγκόσμιο κύπελλο παρά-τριάθλου, που διεξήχθη σήμερα (29/10) στο Τάραντο, της Ιταλίας.

Στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς οι δυο Έλληνες αθλητές κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο συγκεντρώνοντας πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθειά τους να προκριθούν στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.  Ο Γεράσιμος Λιγνός έδειξε σε πόσο καλή κατάσταση βρίσκεται σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καθώς τερμάτισε σε 1:04.04.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Πολ Λιοβεράς σε 1:02.59 και το αργυρό ο Σέρβος Λαζάρ Φιλίποβιτς σε 1:03.45.
Στην κατηγορία PTS 3 των ανδρών, ο Ιμπραίμ Αλ Χουσεΐν, ο οποίος αγωνίζεται ως ανεξάρτητος αθλητής, έχασε για λίγο το βάθρο, καθώς τερμάτισε στην 4η θέση σε χρόνο 1:17.34. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε σε 1:16.57 ο Γάλλος Μισέλ Ερτέρ. Το χρυσό πήγε στον Βρετανό Χένρι Ούνραντ σε 1:13.45 και το αργυρό στον Ισπανό Ντιέγκο Φερέρ σε 1:15.14.  Στον ίδιο αγώνα ο Αχιλλέας Σταματιάδης, δεν κατάφερε να τερματίσει στην PTS3, καθώς εγκατέλειψε τον αγώνα, από σκασμένο λάστιχο στο ποδήλατο.
Η Ευαγγελία Τσιχλάκη με guide την Κατερίνα Τζομπανάκη στην κατηγορία PTVI1, των γυναικών, κατέλαβαν την 7η θέση σε χρόνο 1:25.14, στη δεύτερη διεθνή συμμετοχή τους. Σε ένα αγώνα που το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Γαλλίδα Ελοίζ Κουρβουαζιέ σε 1:10.58 και κρίθηκε στα χιλιοστά, καθώς το αργυρό κατέκτησε η Ιρλανδή Τζούντιθ Μακόμπ σε χρόνο 1:10.59 και το χάλκινο η Ιταλίδα Άννα Μπαρμπάρο σε 1:12.34.
Στο δεύτερο διεθνή του αγώνα, ο Θόδωρος Μωραϊτης, στην κατηγορία PTS5 των ανδρών, τερμάτισε 10ος σε 1:26.33, επίσης σε έναν αγώνα, που κρίθηκε στα χιλιοστά. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Τιμπό Ρεμπί σε 1:02.31, στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ιρλανδός Τομ Γουίλιαμσον σε 1:02.38 και το χάλκινο κατέκτησε ο επίσης Γάλλος Αντουάν Μπές σε 1:03.24.
Η Αντιγόνη Χαριέσσα Βασιλοπούλου (PTVI Γυναικών) με συνοδό τη Σοφία Μαλτέζου αν και αρχικά συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή, τελικά δεν κατάφεραν να ταξιδέψουν, για την ιταλική πόλη.