World League: Για το χάλκινο θα αγωνιστεί η Εθνική

Η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών ηττήθηκε από το Μαυροβούνιο στα ημιτελικά του World League και αύριο θα αγωνιστεί για το χάλκινο μετάλλιο κατά πάσα πιθανότητα με τις ΗΠΑ.

Ένας δυνατός αγώνας διεξήχθη στο κολυμβητήριο της Τιφλίδας με τις δυο αντίπαλες ομάδες να κρατάνε σφιχτές τις άμυνές τους μέχρι και το ημίχρονο. Ως και το δεύτερο οκτάλεπτο το σκορ ήταν 3-2 με το προβάδισμα να ανήκει στους Έλληνες παίκτες μετά από εξάμετρο γκολ του Γενηδουνιά στη δεύτερη περίοδο. Στο τρίτο οκτάλεπτο όμως οι Μαυροβούνιοι έκαμψαν την άμυνα των Ελλήνων και με δυνατές επιθέσεις πέτυχαν τέσσερα τέρματα χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντεπίθεσης (0-4 επιμέρους σκορ). Στην τελευταία περίοδο η διαφορά των τερμάτων αυξήθηκε και παρά την προσπάθεια της Εθνικής να μειώσει με ένα γκολ του Γκιουβέτση εκμεταλλευόμενη τον επιπλέον παίκτη, το παιχνίδι έληξε με 4-8 (1-2 επιμέρους σκορ). Αύριο 1 Ιουλίου η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα ηττηθεί στο παιχνίδι ΗΠΑ-Ιταλία για την τρίτη θέση, ενώ το Μαυροβούνιο θα αγωνιστεί για το χρυσό μετάλλιο. Το πιο πιθανό είναι τη νίκη να διεκδικήσουν οι ομάδες της Ιταλίας και του Μαυροβούνιου

Οκτάλεπτα: 2-2,1-0,0-4,1-2
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 1, Σκουμπάκης , Καπότσης 1, Φουντούλης, Παπαναστασίου , Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος , Μουρίκης, Κολόμβος , Γκιουβέτσης 1 , Καλογερόπουλος, Γαλανίδης, Γούβης, Νικολαΐδης
Μαυροβούνιο (Βλαντιμίρ Γκόζγκοβιτς) : Κάντιτς, Μπργκουλγιάν 1, Πέρκοβιτς 1, Πέτκοβιτς, Κούκοβιτς, Ομπράντοβιτς,Βίντοβιτς, Ουκροπίνα 1, Ίβοβιτς 1, Σπάιτς 1, Μάτκοβιτς 2, Μπανίσεβιτς 1, Τεσάνοβιτς, Ράντοβιτς, Ντράσκοβιτς