World League: Φοβερή νίκη επί της Ιταλίας και χάλκινο η Εθνική!

Εξαιρετικό αγώνα έκανε η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών που πήρε μία πολύ σημαντική νίκη από μια πολύ δυνατή ομάδα, εν όψει Ολυμπιακών Αγώνων, κατακτώντας και το χάλκινο μετάλλιο στο World League.

Το καλό της πρόσωπο έδειξε η Εθνική πόλο που πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, σε έναν δύσκολο αγώνα απέναντι στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία στο πλαίσιο του μικρού τελικού του World league. Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Ιταλούς να παίρνουν μικρό προβάδισμα στο πρώτο οκτάλεπτο (3-4 επιμέρους σκορ) όμως έπειτα οι Έλληνες κατάφεραν να ισοφαρίσουν κάνοντςα το 5-5 στο ημίχρονο. Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου με πολύ συντονισμένη επίθεση και χωρίς λάθη στην άμυνα κατάφεραν να κάνουν το 4-1 (επιμέρους) και να φτάσουν το παιχνίδι σττο 9-6. Με προβάδισμα τριών τερμάτων, οι Έλληνες προσπάθησαν να μην αφήσουν περιθώρια ισοφάρισης στην τελευταία περίοδο και παρ’ ότι οι Ιταλοί αντέδρασαν και μπόρεσαν να φτάσουν στο 10-8 όμως ο χρόνος έληξε, με τους Έλληνες να αναδεικνύονται νικητές. Η σημερινή νίκη για την ομάδα του Θοδωωρή Βλάχου δίνει πολύ σημαντική ψυχολογική ώθηση και δείχνει πως η ομάδα έχει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για να «κοιτάζει στα μάτια» μεγάλες δυνάμεις του πόλο και να τις νικά. Όλα αυτά, μάλιστα, μερικές μέρες πριν την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων με την Ιταλία να είναι στον ίδιο όμιλο με την Ελλάδα.

Οκτάλεπτα: 3-4, 2-1, 4-1, 1-2.
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 2, Καπότσης, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Καλογερόπουλος, Γαλανίδης.
Ιταλία (Σάντρο Καμπάνια): Ντε Λούνκο, Ντι Φούλβιο 1, Λουόνγκο 1, Αλεζιάνι, Φοντένι, Βελότο, Φιγκάρι, Εκενίκε 2, Πρεσούτι, Μποντέγκας 4, Ντόλτσε, Νικόζια.