ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ

Χάλκινη η Αρβανιτίδου στη Σερβία

Η Ελένη Αρβανιτίδου κατέκτησε την 3η θέση στον διεθνή αγώνα χιονοσανίδας που πραγματοποιήθηκε στο Καπαόνικ. Εντυπωσίασαν οι Έλληνες αθλητές στον αγώνα αλπικού σκι στη Βοσνία.

του Θανάση Σταθόπουλου

Μετάλλια και διακρίσεις για την ελληνική χιονοδρομία, σε Σερβία και Βοσνία, με τους Έλληνες αθλητές να συγκεντρώνουν συνολικά πέντε μετάλλια.
Στη Ράβνα Πλάνινα της Βοσνίας η Μένια Τσιόβολου κατάκτησε ένα χρυσό κι ένα ασημένιο μετάλλιο στους δύο αγώνες τεχνικής κατάβασης που έδωσε. Στον πρώτο αγώνα η φορμαρισμένη Ελληνίδα σκιέρ ολοκλήρωσε την προσπάθειά της σε 1:52.59 ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, ενώ μία ημέρα αργότερα, σημειώνοντας μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση κατέκτησε τη 2η θέση, με χρόνο 1:55.17.
Στο ίδιο αγώνισμα ο Γιάννης Πρώιος ήταν τρίτος με επίδοση 1:43.23, ενώ διπλασίασε τα μετάλλιά του στον δεύτερο αγώνα με συνολική επίδοση 1:48.06.
Πολύ καλές επιδόσεις είχαν τόσο ο Μάνος Ζωγράφος, όσο και ο Αστέρης Μπάκας, οι οποίοι πλασαρίστηκαν στην 12η και 13η θέση αντίστοιχα.
Οι ελληνικές επιτυχίες συνεχίστηκαν στο Καπαόνικ της Σερβίας, αυτή τη φορά από την Ελένη Αρβανιτίδου, η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα του γιγαντιαίου σλάλομ, τερματίζοντας σε χρόνο 1:37.9. Η Αρβανίτη έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο σερί βάθρο, όμως στον αγώνα που έγινε την επόμενη ημέρα (σλάλομ) κατέκτησε την 4η θέση.