ΤΖΟΥΝΤΟ

Χάλκινο η Τελτσίδου, καλή εμφάνιση ο Αζωίδης

Ελισάβετ Τελτσίδου και Γιώργος Αζωίδης συνεχίζουν να είναι εντυπωσιακοί στα γκραν πρι του τζουντο συγκεντρώνοντας μετάλλια και βαθμούς.

Στην κατηγορία των 70κ. των γυναικών η Τελτσίδου έφτασε μέχρι και τον ημιτελικό διεκδικώντας μια θέση στον τελικό. Εκεί ηττήθηκε από την πολύ καλή Ισπανίδα (Νο15 στον κόσμο) Μαρία Μπερναμπέου και πήγε στα ρεπεσάζ. Εκεί, πολύ ξεκούραστα η Τελτσίδου πήρε το χάλκινο μετάλλιο χωρίς αγώνα καθώς η Γερμανίδα Μίριαμ Μπούτκεραϊτ δεν κατέβηκε να αγωνιστεί λόγω τραυματισμού.

Ο Γιώργος Αζωίδης είχε και αυτός εξαιρετική πορεία στην κατηγορία των 73κ. χάνοντας στον τελικό του ομίλου από τον Ουζμπέκο Κιλκματιλίκοφ Τουράεφ. Στα ρεπεσάζ ο Έλληνας τζουντόκα έχασε από τον Ιάπωνα Μασάχι Εμπινούμα και έμεινε στην 7η θέση.

Στα 81κ. ο Αλέξης Ντανατσίδης αποκλείστηκε στο δεύτερο γύρο από τον Ακμάντ Μουρόντοφ από το Τατζικιστάν και ο Δαβίβ Τσοκούρης από τον Ιταλό Κρίστιαν Παρλάτι.