Χάλκινο η Τελτσίδου στο ευρωπαϊκό

Επιστροφή στις επιτυχίες για το ελληνικό τζούντο με την Ελισάβετ Τελτσίδου να παίρνει το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθημα Κ23.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια συμμετείχε στο ευρωπαϊκό που διεξάγεται στο Τελ Αβίβ, στην κατηγορία των 70 κιλών και ξεκίνησε πολύ εντυπωσιακά επικρατώντας στον πρώτο αγώνα επί της Πολωνής Ούρζουλα Χόφμαν με ίπον στα 50 δευτερόλεπτα.
Ακολούθησε νίκη επί της Γερμανίδας Λέα Πούσκελ με βαζάαρι, για να ηττηθεί η Ελληνίδα στον ημιτελικό από την Ουγγαρέζα Σαμπίνα Γκέρτζακ (η οποία κατέκτησε και το χρυσό) με ίπον στο 1:28. Στο ρεπεσάζ ωστόσο, η Τελτσίδου δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Δανέζα Έμιλι Σουκ την οποία νίκησε με ίπον στο 3:38.
Αυτό είναι το δευτερο χάλκινο μετάλλιο για την 21χρονη Τελτσίδου σε ευρωπαϊκό Κ23 καθώς είχε κερδίσει και το 2014 στο Βρότσλαβ της Πολωνίας. Τότε όμως ήταν στην κατηγορία των 63κ. ενώ τώρα στα 70κ.