ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ

Χάλκινο μετάλλιο η Σαμαρίνου

Η Μαρία Σαμαρίνου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, στις γυναίκες, στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης, στον διεθνή αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Μπόροβιτς της Βουλγαρίας.

Με συνολικό χρόνο 2:04.82 και 85,22 βαθμούς FIS έκανε εξαιρετική κούρσα και δίκαια νίκησε αθλήτριες με καλύτερη βαθμολογία. Η Σαμαρίνου δεν ήταν το ίδιο καλή στη γιγαντιαία τεχνική κατάβαση. Την πρώτη μέρα κατέλαβε την 7η θέση με χρόνο 2:41.41 και 166.26 βαθμούς FIS
Από τους άνδρες την καλύτερη εμφάνιση την έκανε ο Γιάννης Πρώιος που κατέλαβε την 5η θέση, στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης. Ο συνολικός χρόνος του 1:56.96 και 58,15 βαθμούς FIS, έκανε ατομικό ρεκόρ βελτιώνοντας αισθητά τη διεθνή του βαθμολογία. Ο ίδιος στην γιγαντιαία τεχνική κατάβαση ήταν και πάλι ο καλύτερος Έλληνας αθλητής και με συνολικό χρόνο 2:28.93 και 76,33 βαθμούς FIS έκανε ατομικό ρεκόρ και κατετάγη στη 10η θέση.