ΠΑΛΗ

Ευρωπαϊκό Κ23: Χάλκινο μετάλλιο ο Ιωσηφίδης

Δε θα φύγει με άδεια χέρια από τα Σκόπια ο Μιχάλης Ιωσηφίδης που πριν από λίγο κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης Κ23.

Στην κατηγορία των 97κ. της ελληνορωμαϊκής ο Ιωσηφίδης ξεκίνησε από τη φάση των «16» όπου επικράτησε του Πολωνού Πιοτρ Τσούτζεκ με 9-4. Στα προημιτελικά κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Ρόμπερτ Ερσεκ (Ουγγαρία) και νίκησε με πτώση.
Στον ημιτελικό πάλεψε με τον Αρτού Σαργκσιάν και ηττήθηκε με τεχνική πτώση. Ο σπουδαίος Ρώσος αθλητής έφτασε έως τον τελικό επικρατώντας όλα τα παιχνίδια με τεχνική υπεροχή. Ο Ιωσηφίδης στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο πάλεψε με τον Ουκρανό Βαλεντίν Σκλιαρένκο τον νίκησε 3-1 και κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο.