Χάλκινοι Μουστόπουλος και Τελτσίδου

Φοβερή μέρα για το ελληνικό τζούντο, καθώς ο Ρομάν Μουστόπουλος και η Ελισάβετ Τελτσίδου χάρισαν στην Ελλάδα δύο χάλκινα μετάλλια αγωνιζόμενοι στο γκραν πρι της Τιφλίδας.

της Βαρβάρας Ακριτίδου

Δύο στα τρία για την Εθνική ομάδα του τζούντο καθώς από τους τρεις αθλητές που συμμετείχαν σε αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, μόνο ο Γιώργος Αζωίδης δεν τα κατάφερε παρά τον εξαιρετικό αγώνα που έκανε.
Πρώτη η Ελισάβετ Τελτσίδου στα 70 κιλά, με αντίπαλο της Πολωνή Καταρίνα Κλις (Νο12) που είναι μια πολύ καλή αθλήτρια. Η Ελληνίδα τζουντόκα χρειάστηκε μόλις 50 δευτερόλπετα για να καταβάλει την αντίπαλη της με ίπον και να περάσει στο λαιμό της το χάλκινο μετάλλιο, που είναι το πρώτο της σε γκραν πρι. Εκτός αυτού πήρε και 120 υπερπολύτιμους βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη, στην υπερπροσπάθεια που κάνει για να προλάβει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και ο Ρομάν Μουστόπουλος στα 81 κιλά που επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Με ουτσιμάτα στο 4:45 νίκησε τον Γεωργιανό Ζεμπένα Ρεκιασβίλι και κατέκτησε ακόμα ένα χάλκινο μετάλλιο ενώ και αυτός πρόσθεσε και άλλους βαθμούς στο ranking, αν και έχει εξασφαλίσει την παρουσία Έλληνα τζουντόκα στην κατηγορία των 81 κιλών, στο Ρίο.
Ο μόνος από την τριάδα που αγωνίστηκε για το χάλκινο μετάλλιο και δεν τα κατάφερε, ήταν ο Γιώργος Αζωίδης. Η Έλληνας πρωταθλητής έδωσε φοβερό αγώνα κόντρα στον Γεωργιανό Γκιγκάνι Φριντόν αλλά ηττήθηκε με ένα βααζάρι και ενώ ο αντίπαλος του ήταν φορτωμένος με ποινές.
Αύριο μπαίνει στη μάχη ο Ηλίας Ηλιάδης ξεκινώντας την προσπάθεια του κόντρα στον 24χρονο Αζέρο Σαχίν Γκαχραμάνοφ που βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο Νο83 της παγκόσμιας κατάταξης.