Χρυσό με πανελλήνιο ρεκόρ η Οικονόμου

Έξι μετάλλια, εκ των οποίων τα δύο χρυσά, πανηγύρισε η ελληνική αποστολή την τελευταία ημέρα της παγκόσμιας γυμνασιάδας που φιλοξενήθηκε στην Τραπεζούντα.

του Στέφανου Σουλιώτη

Στα 50μ. ελεύθερο η Ηλιάννα Οικονόμου συνέχισε να βελτιώνει την ατομική της επίδοση και αυτή τη φορά το συνδύασε με την πρώτη θέση και πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων. Η 18χρονη αθλήτρια κολύμπησε σε 25.40 και κατέρριψε το 25.43 που είχε η Νόρα Δράκου από το 2010. Την πρώτη θέση κατέκτησε και ο Παναγιώτης Μπολάνος στα 200μ. ύπτιο με 2:04.62. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Αγγελική Μαυραντζά βελτίωσε ένα δευτερόλεπτο την ατομική επίδοσή της και κατετάγη δεύτερη με 1:10.22 (είχε 1:11.27 από τον Μάιο). Δεύτερος τερμάτισε επίσης ο Παναγιώτης Εμφιετζής στα 200μ. πεταλούδα με 2:04.85. Ακόμα το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε τόσο η γυναικεία ομάδα 4×100μ. μεικτή (Ντάλλα, Μητσάκου, Μαυραντζά, Μπάκα) με 4:16.94 όσο και η ανδρική 4×100μ. μεικτή (Σοφιανίδης, Κυνηγάκης, Κρανιάς, Γεωργαράκης) με 3:46.35. Ο Στέργιος Πάππος κατέλαβε την τέταρτη θέση στα 50μ. ελεύθερο με 23.73 που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ μέσα σε λίγες ώρες (είχε 24.05 από το πρωί), ο Σπύρος Κρανιάς την έκτη θέση στα 100μ. πρόσθιο με 1:05.44 και η Δήμητρα Τζιώρα την τέταρτη στα 200μ. πεταλούδα με 2:24.45 Στον τελικό των 200μ. ύπτιο συμμετείχε η Ιωάννα Σαχά αλλά ακυρώθηκε.