Χρυσός ο Κοντίδης στον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου!

Ο Παύλος Κοντίδης έκανε αυτό ακριβώς που έπρεπε για να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου στη Μελβούρνη. Κέρδισε την κούρσα των μεταλλίων στα λέιζερ και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Πριν την κούρσα των μεταλλίων, ο Αυστραλός Μάθιου Γουέρν ήταν πρώτος με 18 βαθμούς και τον ακολουθούσε ο Κοντίδης με 20. Ο Κύπρος αργυρός Ολυμπιονίκης, ήταν αποφασισμένος να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο και τα κατάφερε. «Είναι το πρώτο μου στην κατηγορία των ανδρών. Πολλές φορές έφτασα κοντά στην κατάκτηση του και τελικά τα κατάφερα σήμερα. Ήταν μια εξαιρετική εβδομάδα με τέλειες συνθήκες. Αυτή είναι η αρχή ενός νέου κύκλου ενόψει των Ολυμπιακών του Τόκιο» δήλωσε ο Κονίτδης μετά την κούρσα ο οποίος εισέπραξε και το χρηματικό έπαθλο των 5.000 δολαρίων για τη νίκη του.
Ο Γουέρν τερμάτισε τέταρτος στην κούρσα των μεταλλίων για να καταλάβει τελικά την δεύτερη θέση, ενώ για το χάλκινο μετάλλιο έγινε μεγάλη μάχη, με τον Κροάτη, Τόντσι Στιπάνοβιτς να είναι τελικά ο νικητής στη μονομαχία με τον Αυστραλό Τομ Μπάρτον, τερματίζοντας τρίτος ενώ ο αντίπαλος του 10ος.