ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Ήττα στις λεπτομέρειες για Βίκυ, Πένυ

Μια ανάσα από τη νίκη που θα τους εξασφάλιζε την πρόκριση στα νοκ άουτ ματς του τουρνουά τεσσάρων αστεριών στο Γκστάαντ βρέθηκαν Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη.

Η Εθνική ομάδα μπιτς βόλει ηττήθηκε με 2-1 (21-18, 22-24, 15-12) από τις Αυστραλέζες Κλάνσι, Αρτάτσο Ντελ Σολάρ μετά από μία μεγάλη μάχη που διήρκησε 52 λεπτά.

Στο πρώτο σετ οι Αυστραλέζες είχαν αρχικά το προβάδισμα (7-5, 11-10) με την ελληνική ομάδα να ξεφεύγει με 14-16, αλλά εκεί δέχθηκε ένα σερί 4-0 (18-16) και δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά για να ακολουθήσει ένα απίστευτο σε εξέλιξη σετ.

Κλάνσι και Ντελ Σολάρ ξέφυγαν με 9-6, αλλά το 9-9 έγινε με κόντρα της Αρβανίτη και ακολούθησαν άσος και μπλοκ της Καραγκούνη (9-11 με σερί 0-5) για να διατηρήσουμε το +2 μέχρι το 16-18. Οι Αυστραλέζες όμως έφτασαν σε ματς μπολ (20-19, 21-20) και ειδικά στο δεύτερο είχαν και κόντρα μπάλα, αλλά η τρομερή άμυνα της Αρβανίτη και η δική της επίθεση έφεραν το 21-21 για να περάσουμε μπροστά με λάθος των αντιπάλων και τελικά το σετ να κλείσει στο 22-24 με μπλοκ της Καραγκούνη.

Στο τάι μπρέικ με άσο της Πένυς προηγηθήκαμε 2-4, όμως εκεί κολλήσαμε επιθετικά και το σκορ έγινε 7-4 και 10-5 για να μειώσουμε σε 10-9, ωστόσο το 11-10 έγινε 13-10 και το σετ τελείωσε με 15-12.

Αύριο Βίκυ και Πένυ θα διεκδικήσουν την πρόκριση τους στα νοκ άουτ παιχνίδια κόντρα στις Μέγκαν, Νικόλ (Καναδάς) οι οποίες ηττήθηκαν επίσης στο τάι μπρέικ (26-24, 21-23, 17-15) από τις Λετονές Κραβτεσνόκα, Γκραούντινα