Βόλεϊ λιγκ: Απίθανη Κηφισιά, προσγείωσε ανώμαλα τον ΠΑΟ

Μετά τον Ολυμπιακό, η Κηφισιά κέρδισε και στην έδρα του ΠΑΟ και εκμεταλλευόμενη την ήττα του Φοίνικα τον πέρασε στη μάχη της 4ης θέσης.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η εκπληκτική ομάδα του Νίκου Ζαλμά (που είχε κόψει βαθμό κι από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη) εκμεταλλεύτηκε πλήρως το… εορταστικό κλίμα που υπήρχε στον ΠΑΟ μετά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ (και το άδειασμα των πράσινων από τον δεύτερο τελικό θρίλερ με τον Ολυμπιακό) και έβαλε σε μπελάδες τους πράσινους που όχι μόνο απομακρύνθηκαν από την κορυφή, αλλά πλέον βρίσκονται στην 3η θέση της βαθμολογίας αφού τους προσπέρασε ο ΠΑΟΚ.

Οι πράσινοι είχαν να ξεπεράσουν την απώλεια του Ρανγκέλ (λουμπάγκο), ενώ και ο Ράπτης έπαιξε πάλι λίγο καθώς δεν έχει ξεπεράσει την ίωση που τον ταλαιπωρεί, αλλά στο πρώτο σετ προηγήθηκαν 10-5, 12-7, 14-10 με το σκορ να γίνεται 14-16 και παρόλο που και πάλι ξέφυγαν με 22-19 η Κηφισιά ισοφάρισε (22-22), έφτασε σε σετ μπολ (23-24) και το πήρε με 25-27.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σχετικά εύκολα καθώς στο β’ σετ το 14-12, έγινς 17-12, όμως στο γ’ σετ είχαμε μεγάλη μάχη μέχρι το 19-18 που έγινε 19-22, χωρίς ο ΠΑΟ να μπορέσει να αντιδράσει καθώς η Κηφισιά διατήρησε το +3 ως το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα γρήγορα 1-4 στο δ’ σετ, με τον ΠΑΟ να ισοφαρίζει 10-10, ωστόσο γρήγορα η διαφορά άνοιξε και πάλι για να φτάσουμε στο 11-15 και 14-19… Οι πράσινοι στην τελική ευθεία του σετ, άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (17-20, 19-21), πλησιάζοντας στον πόντο (22-23), αλλά η Κηφισιά έφτασε σε ματς μπολ (22-24) και τελικά πήρε το σετ με 23-25 χάρις στην επίθεση του Κάιο Ντε Πρα και μαζί το σπουδαίο τρίποντο.

Τρομερή εμφάνιση από τον Μπατατζίμ (28 πόντοι με 26/20 επιθέσεις) αλλά και τον Κάιο (26 πόντοι με 19/37 επ., 2 μπλοκ, 5 άσους), χωρίς να υστερήσει κανείς από τους φιλοξενούμενους.

Τα σετ: 25-27, 25-18, 22-25, 23-25
*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 8 άσσοι, 68 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 17π. (14/25 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 43%υπ., 24%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 16 (14/24 επ., 1 μπλοκ 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χαρ. 6 (5/13επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 24%αρ.), Πανταλέων 9 (5/6 επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (6/11 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 60%υπ., 20%αρ.), Ρουσσόπουλος, Ράπτης 3 (3/14 επ., 20%υπ., 20%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2π. (2 μπλοκ), Κάιο 26 (19/37 επ., 2 μπλοκ, 5 άσσοι), Μπάσης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Σπυριούνης 14 (13/25 επ., 1 άσσος, 89%υπ., 39%αρ.), Μπατατζίμ 28 (26/40 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 48%αρ.), Μπάιερς 5 (4/5 επ., 1 άσσος) / Κάπελας (λ. – 71%υπ., 39%αρ.), Παλέντζας, Συναδινός (λ), Κολτσιάκης, Ρούσης, Μελές.