Βόλεϊ λιγκ: Η Κηφισιά 3-1 τον Ηρακλή και κλείδωσε την 6αδα

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις μέρες τον Ηρακλή και με το τρίποντο που πήρε βλέπει ακόμη και την 4η θέση.

Ο Γηραιός, μετά τον αποκλεισμό του από το Κύπελλο το βράδυ της Τετάρτης έβγαλε αντίδραση και αιφνιδίασε στο πρώτο σετ όπου είχε σταθερά το προβάδισμα για να το πάρει εύκολα με 19-25.

Η Κηφισιά απάντησε στο δεύτερο κάνοντας γρήγορα το 8-3, όμως ο Ηρακλής άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και ισοφάρισε σε 17-17, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν πάλι με 21-17. Ο Γηραιός μείωσε σε 23-22, χωρίς όμως να πετύχει κάτι παραπάνω, ενώ καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το τρίτο σετ.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 8-12 και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 14-16, ωστόσο το 17-18 έγινε 20-18 με άσο του Σπυριούνη με την Κηφισιά να τρέχει σερί 8-2 για το 2-1.

Με την Κηφισιά να προηγείται με 14-10 το ματς έδειχνε να έχει τελειώσει, ωστόσο ο Γηραιός μείωσε αρχικά σε 16-15 και ισοφάρισε σε 19-19, όμως τα σερβίς του Μπάση έφεραν το σκορ στο 22-19 για να κλείσει το σετ στο 25-22.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-22, 25-20, 25-22) σε 1-6΄.
*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 6 άσσοι, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίρισης προήλθαν: 3 άσσοι, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Κάιο 16 (12/35επ., 4 μπλοκ), Μπάσης 9 (6/9επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Σπυριούνης 14 (10/23επ. 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 51%υπ., 18%αρ.), Μπατατζίμ 21 (20/43επ., 1 μπλοκ, 65%υπ., 40%αρ.), Μπάιερς 7 (6/6επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ. 62%υπ., 23%αρ.), Παλέντζας, Συναδινός (λ), Κολτσιάκης, Ρούσσης 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 12π. (7/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 14 (10/31επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 61%υπ., 11%αρ.), Προύσαλης, Στουντζίνσκι 12 (11/27επ., 1 μπλοκ, 52%υπ., 17%αρ.), Πεντίδης 6 (5/6επ., 1 μπλοκ), Σακόγλου 12 (11/34επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. – 76%υπ., 28%αρ.), Καλατζίδης, Βερβετσιώτης.