ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: Ντέρμπι από το πουθενά

Σε ντέρμπι από το πουθενά εξελίχθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στον ΠΑΟΚ με τον Φίλιππο Βέροιας για τη 13η αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ.

Τι και αν αντίπαλοι ήταν ο πρώτος με τον τελευταίο της βαθμολογίας του 2ου ομίλου; Ο αγώνας μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Φιλίππου εξελίχθηκε σε ντέρμπι με το Δικέφαλο του Βορρά να αντέχει τελικά στην πίεση των Βεροιωτών και να παίρνει τη νίκη με 33-32. Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτά, όταν ο νεαρός Γιορανίδης έκανε το 33-31, με τον Φίλιππο να μειώνει σε 33-32, αλλά να μην υπάρχει χρόνος για περαιτέρω απειλή. Νωρίτερα, στο 54′, ο Φίλιππος είχε χάσει τον πρώτο σκόρερ του (11 γκολ), Παντελή Κωστακίδη, με τρία δίλεπτα. Με αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ διατήρησε το απόλυτο των νικών, ενώ ο Φίλιππος παραμένει στην τελευταία θέση του ομίλου.
Πεντάλεπτα: 3-4,  6-7, 10-10, 13-11, 16-12, 18-15 (ημχ), 20-16, 21-20, 24-22, 27-25, 30-29, 33-32.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Τσαμουρίδης 4, Παπάζογλου 2,  Μέντουριτς 5, Δεληζάνος 2, Σεϊρεκίδης 4, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 3, Τριανταφυλλίδης 5, Γιορανίδης 2, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης 1
Φίλιππος (Παυλίδης):  Άγκοβιτς 4, Σόφρανατς 2, Κωστακίδης 11, Κουκουτσίδης 5, Ρίζος 4, Παπαγιάννης 6
Δίλεπτα: 1-5. Κόκκινη: Κωστακίδης (53:03 – τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 4/5 – 2/2

Δράμα – Αερωπός Έδεσσας 27-30

Η Δράμα είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με ένα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (14-13). Ο Αερωπός Έδεσσας βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο μέρος και επικράτησε εκτός έδρας με 30-27, με αποτέλεσμα να ανέβει στους 16 πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 15 πόντους. Πεντάλεπτα: 3-1, 4-2, 5-4, 9-7, 11-9, 14-13 (ημχ), 14-17, 16-19, 19-21, 22-24, 23-27, 27-30.
Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Παπάζογλου 1,  Μπουγκαρίνοβιτς 1, Νίκολιτς 3, Χαϊτίδης 6, Κοτσαμαρίκογλου 1, Τόσκας 5, Παπαδόπουλος 4, Σίνα 2, Καφαντάρης 4.
Αερωπός (Ταρινίδης):  Τσέλιος 5, Μήγγας 3,Κράλλης 2, Τοκάρεφ 4, Μποκάρεφ 6, Κυριακού 9, Γερμασέβιτς 1
Δίλεπτα: 6-5. Κόκκινη: Μήγγας: (59:39- παρεμπόδιση ρίψης). Πέναλτι: 2/4 – 5/5

Φαίακας – ΑΕΣΧ Πυλαίας 20-26

Με ήττα ολοκλήρωσε ο Φαίακας τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο, με τον ΑΕΣΧ Πυλαίας να επικρατεί εκτός έδρας με 26-20.
Το παινχίδι ήταν κλειστό στα πρώτα λεπτά, με την Πυλαία να έχει προβάδισμα από το 25′ λεπτό (8-6) και να προηγείται με τρία γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (11-8). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την διαφορά τους στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν του Φαίακα με 26-20. Ο ΑΕΣΧ Πυλαίας ανέβηκε στους έντεκα βαθμούς και κλείδωσε την τέταρτη θέση στον βόρειο όμιλο, ενώ ο Φαίακας παρέμεινε στους τέσσερις πόντους.
Πεντάλεπτα: 2-3, 3-3, 4-6, 6-6, 6-8, 8-11 (ημχ), 9-14, 14-16, 15-19, 19-22, 19-25, 20-26.
Φαίακας (Μιχαλάκης): ΕλΧαραγκαουί 3, Τσίλης 1, Τζούλοβιτς 4, Καράνοβιτς 3, Ζέρβας 1, Κορακιανίτης 1,  Νάστος 7.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Ζαφείρης 3, Αντωνιάδης 1, Μέτσης 1, Ελευθεριάδης 5, Τσαμεσίδης 7, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 4,  Αλατσατιανός 1, Γιαννακόπουλος 3
 Δίλεπτα: 4-5. Πέναλτι: 0/0 – 3/3