STORY

Σκόρερ με 90 πόντους μ.ο.!

Στις 20 Νοεμβρίου 2012 ο Τζακ Τέιλορ, 23 ετών λευκός γκαρντ στο πανεπιστήμιο Γκρίνελ, που αγωνίζεται στην τρίτη κατηγορία του NCAA, έσπασε το ρεκόρ πόντων σε έναν αγώνα, σκοράροντας 138 στη νίκη της ομάδας του επί του Φέιθ Μπάπτιστ Μπάιμπλ με 179-104. Προχθές ξεπέρασε και πάλι τους 100 πόντους σε έναν αγώνα και στα δύο πρώτα παιχνίδια της ομάδας του σκοράρει κατά μέσο όρο 90 πόντους!

του Γιώργου Συρίδη
follow me @George_Siridis

Ο Τζακ Τέιλορ είναι φαινόμενο. Σαφώς και το επίπεδο στην τρίτη κατηγορία του NCAA δεν είναι υψηλό, αλλά ο Τέιλορ κάνει θαύματα. Χθες κόντρα στο Κροσρόουντς πέτυχε 109 πόντους με 15/17 βολές, 11/22 δίποντα και 24/48 τρίποντα! Η ομάδα του κέρδισε με 173-123! Στον πρώτο αγώνα του Γκρινέλ είχε σκοράρει 71 πόντους οδηγώντας το στη νίκη με 144-99 επί του πανεπιστημία Φινλάντια. “Όπως και πέρσι, έτσι και φέτος δεν θα είχα πετύχει τίποτα, αν δεν είχα τους συμπαίκτες μου. Σε αυτούς αξίζουν συγχαρητήρια. Είναι ομαδική προσπάθεια αυτό που γίνεται. Είμαι ευγνώμων στο πρόγραμμα του πανεπιστημίου και στους ανθρώπους που παίζουν δίπλα μου”, είπε ο ταπεινός Τζακ Τέιλορ, που αγωνίστηκε χθες μόλις σε 29 λεπτά, κάτι που σημαίνει ότι έκανε κάτι περισσότερο από δύο προσπάθειες το λεπτό! “Δεν ξέρω αν οι 138 πόντοι είναι κάτι εφικτό να συμβεί ξανά, αλλά νομίζω ότι δείχνω σε όλους ότι μπορώ να σκοράρω με τη μπάλα του μπάσκετ, ότι αυτό που συνέβη πέρσι δεν είναι μια φούσκα”.
Την περσινή χρονιά ο Τέιλορ είχε 36,3 πόντους. Φέτος έχει ήδη 90 πόντους ανά παιχνίδι…