ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Χρυσή γενιά

Τρία μετάλλια για το ελληνικό τάε κβον ντο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων του Ίνσμπρουκ.

Ένα χρυσό, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο μαζί με τέσσερις πέμπτες θέσεις ήταν ο απολογισμός της Εθνικής ομάδας που αγωνίστηκε στο Ίνσμπρουκ και έδειξε ότι το ελληνικό τάε κβο ντο έχει μέλλον, ενόψει και των Ολυμπιακών Αγώνων στο Ρίο.

Η κορυφαία διάκριση ήρθε από την Ανδριάνα Ασπρογέρακα, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των -53 κιλών. Η Αναστασία Ζαμπούρα αναδείχθηκε δεύτερη στα +73 κιλά, ενώ η Aναστασία Δεληδημήτρη ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα -67 κιλά.

Στους νέους την πέμπτη θέση στις κατηγορίες τους κατέκτησαν οι Αποστόλης Τεληκόστωγλου (-80κ.), Στέλιος Ανδρονικίδης (-87κ.), Δημήτρης Τσαχτσιρλίδης (+87κ.), ενώ πέμπτη κατετάγη και η Μαρία Καρατζογλίδη στα -46 κιλά.

Με αυτές τις επιδόσεις η Ελλάδα κατετάγη δεύτερη στην κατηγορία των νέων γυναικών και έκτη στη γενική κατάταξη, μεταξύ των 43 χωρών που συμμετείχαν στη διοργάνωση.