ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

5ος ο Χατζητσακίρογλου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του τραπ

Ο νεαρός αθλητής δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση στο μεγάλο τελικό του τραπ και έχασε την ευκαιρία για μία τρομερή Ολυμπιακή πρόκριση, η Ελλάδα όμως απέκτησε έναν πολύ δυνατό διεκδικητή για το 2024.

Ο αθλητής του ΣΟ Μακεδονίας που προπονείται με το Νίκο Αντωνιάδη ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Όσιγιεκ με την 5η θέση του τελικού. Μπροστά του πλασαρίστηκαν οι Ιταλοί Βαλέριο Γκραζίνι και Μάουρο Ντε Φιλίπις, με τον τελευταίο να είναι αυτός που πήρε τελικά το τελευταίο διαθέσιμο Ολυμπιακό εισιτήριο μαζί με το χάλκινο μετάλλιο. Τον τίτλο του πρωταθλητή κατέκτησε ο Βρετανός Μάθιου Τζον Κάουαρντ Χόλεϊ, ο οποίος επικράτησε στον τελικό επί του αλάνθαστου στον προκριματικό Τσέχου, Γίρι Λίπτακ, με 47/50 έναντι 44/50. Ο 22χρονος Χατζητσακίρογλου απέδειξε πως ανήκει στην ελίτ της Ευρώπης στο αγώνισμα του τραπ παρά το νεαρό της ηλικίας του, κέρδισε μία πολύτιμη εμπειρία και έθεσε τις βάσεις για το μέλλον.