ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Χατζητσακίρογλου: «Αυτό ήταν μόνο το ξεκίνημα»

Ο Γιάννης Χατζητσακίρογλου από την 1η του κιόλας εμφάνιση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών κατέκτησε την πολύ τιμητική 5η θέση στο τραπ και έφτασε πολύ κοντά στην Ολυμπιακή πρόκριση.

Ο αθλητής από τη Νέα Φιλαδέλφεια του Κιλκίς ήταν μία από τις μεγάλες, πολύ ευχάριστες εκπλήξεις του Ιουνίου, του μήνα που κρίθηκαν πολλές ελληνικές Ολυμπιακές προκρίσεις στις διοργανώσεις ανά τον κόσμο.

Από μικρή ηλικία μυήθηκε στη σκοποβολή και αγάπησε βαθιά το άθλημα. Στα 21 του είναι ήδη αφοσιωμένος 100% στη σκοποβολή για να κάνει το όνειρό του πραγματικότητα. Το σκοπευτήριο που προπονείται απέχει 40χλμ από το σπίτι του και τα τελευταία χρόνια αφιερώνει κάθε μέρα πάνω από 6-7 ώρες στην προπόνηση. Ως έφηβος το Σεπτέμβριο του 2019 είχε περάσει με την καλύτερη επίδοση (120/125) στον τελικό του ευρωπαϊκού εφήβων στο Λονάτο και εν τέλει κατέκτησε την 6η θέση. Ενάμιση χρόνο μετά, αφού η πανδημία είχε αλλάξει ριζικά τα πάντα στον παγκόσμιο αθλητισμό, πήρε θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών του Όσιγιεκ της Κροατίας την 1η Ιουνίου. Από το πρωτάθλημα θα καθοριζόταν ποιος θα έπαιρνε και την τελευταία διαθέσιμη κάρτα πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Χωρίς να έχει βρει ρυθμό σε διεθνείς αγώνες νωρίτερα λόγω του COVID-19 ο Χατζητσακίρογλου ήταν αποφασισμένος να δείξει στον κόσμο την κλάση του.

Ο σκοπευτής του Νίκου Αντωνιάδη με 74/75 πιάτα την πρώτη μέρα και 47/50 τη δεύτερη μέρα του προκριματικού συγκέντρωσε 121/125 και πέρασε πανηγυρικά στον μεγάλο τελικό. Εκεί είχε να αντιμετωπίσει άλλους 5 εξαιρετικούς αθλητές, αρκετά μεγαλύτερούς του και με χρόνια εμπειρίας στις πλάτες τους στο αγώνισμα του τραπ. Ολοκλήρωσε στην 5η θέση και χρειαζόταν την 3η για να κάνει το μεγάλο βήμα και να πάρει την πρώτη του πρόκριση τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Το Παρίσι όμως απέχει μόλις τρία χρόνια. Ο Χατζητσακίρογλου έχει αποδείξει ήδη πως αποτελεί το μέλλον της χώρας μας στο τραπ και θα δώσει με αξιώσεις τη μάχη για την πρόκριση το 2024.

Χατζιτσακίρογλου-Αντωνιάδης

Ο ίδιος μετά τον αγώνα του τόνισε στο Sportsfeed: «Ήταν ο 1ος διεθνής αγώνας που έχω κάνει ως άνδρας και ο 2ος διεθνής αγώνας σερί που έχω μπει στην εξάδα. Η πρώτη ήταν στο ευρωπαϊκό εφήβων του Λονάτο στο οποίο είχα μπει 1ος στον τελικό και εκεί είχα πάρει τελικά την 6η θέση. Προπονήθηκα για αυτόν τον αγώνα στο Όσιγιεκ τουλάχιστον ένα χρόνο λόγω της περσινής αναβολής. Προπονήθηκα πολύ σκληρά, καθημερινά για 6 με 7 ώρες. Με βοήθησε πολύ η ομοσπονδία μου αλλά και ο σύλλογός μου, ο σκοπευτικός όμιλος Μακεδονίας. Ένιωθα τουλάχιστον τον τελευταίο ένα μήνα έτοιμος, ότι ήταν εφικτό για μένα να μπω στον τελικό με βάση την προπόνησή μου. Θεωρούσα επίσης ότι ήταν κάτι εφικτό για μένα να κερδίσω την Ολυμπιακή κάρτα».

Για τις σκέψεις που είχε κατά τη διάρκεια του διήμερου προκριματικού, πρόσθεσε: «Το δικό μας άθλημα είναι αρκετά τεχνικό και ψυχολογικό και όχι τόσο θέμα φυσικής κατάστασης ή αντοχής, οπότε δεν ταξίδεψε το μυαλό μου προς την πρόκριση στον προκριματικό, το είχα απλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου ως στόχο. Ήθελα να ρίξω τα πρώτα 25 πιάτα πολύ καλά και στη συνέχεια τα επόμενα. Δεν έμεινε το μυαλό μου τόσο πολύ στην πρόκριση, ούτε τη 2η μέρα έμεινα στο γεγονός ότι πήγε καλά η 1η και ήμουν 3ος στην κατάταξη. Ήμουν συγκεντρωμένος σε όλο τον αγώνα. Κάναμε έναν πολύ καλό αγώνα με μία κοιλιά βέβαια στην 4η 25άδα. Τα πράγματα στην τελευταία 25άδα έσφιξαν αρκετά μπορώ να πω, αλλά το αποτέλεσμα της πρόκρισης στον τελικό μας δικαίωσε. Δικαίωσε την προσπάθεια που έχω κάνει, την προσπάθεια του προπονητή μου, της οικογένειάς μου και την ομοσπονδίας μου. Ήταν ο πρώτος μου αγώνας ως άνδρας και αυτό ήταν μόνο το ξεκίνημα».