ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Παγκόσμιο Α/Γ: Ακυρώθηκε στο αρασέ ο Γαλιατσάτος

Σήμερα ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Τασκένδης (7-17 Δεκεμβρίου) με τον Γεράσιμο Γαλιατσάτο να σηκώνει 190 κιλά στο ζετέ και να μένει εκτός με τρία άκυρα στο αρασέ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, από τη στιγμή που δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα του, δε θα πάρει κατάταξη και στο σύνολο.
Στα υπόλοιπα, είχαμε νέο παγκόσμιο ρεκόρ στην κατηγορία των 96 κιλών των ανδρών με τον Κολομβιανό Λεσμάν Παρέδες να σηκώνει στο αρασέ 187 κιλά! Ο πρωταθλητής των παναμερικανών του 2021 πήρε το χρυσό μετάλλιο και στο σύνολο με 400 κιλά. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Μέσο Χασούνα πανηγύρισε το χρυσό στο ζετέ με 222 κιλά και την δεύτερη θέση στο σύνολο με 394 κιλά, ενώ ο νεαρός Κεϊντομάρ Βαγιενίγια από το Εκουαδόρ ήρθε τρίτος και στις τρείς κατηγορίες (αρασέ-177κ, ζετέ-214κ, σύνολο-391κ).
Ο Καναδός Μπόαντι Σαντάβι πήρε το χάλκινο στο αρασέ  (178κ) και ο Καζάκος Αρτιόμ Αντρόποφ το χάλκινο στο ζετέ (221κ).

Στην κατηγορία των 76 κιλών στις γυναίκες, η Λι Μιν-Γι πήρε την πρωτιά στο ζετέ και το σύνολο με 139 και 244 κιλά αντίστοιχα, ενώ η συμπατριώτισσα της από την Νότιο Κορέα, Κιμ Σου-Χέον  κατετάγει τρίτη στο ζετέ με 134 κιλά. Η Αμερικανίδα Μάτι Ρότζερς κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο ζετέ (136κ) και το σύνολο (243κ), ενώ πήρε την τρίτη θέση στο αρασέ (107κ). Η παγκόσμια πρωταθλήτρια νέων από την Ρωσία, Ιάνα Σοτίεβα κέρδισε το χρυσό στο αρασέ με 112 κιλά και το χάλκινο στο σύνολο με 242 κιλά, ενώ η Λάουρα Αμάρο πήρε το αργυρό στο αρασέ σηκώνοντας 108 κιλά.