Απέκτησε ενδιαφέρον η δεύτερη φάση

Σπουδαία νίκη σημείωσε σήμερα η ΝΕ Πατρών επί του Εθνικού, για τη δεύτερη φάση του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης γυναικών. Ισόπαλη ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Γλυφάδας με το ΝΟ Ρεθύμνου.

Στον εναρκτήριο αγώνα, που ήταν συγκλονιστικός σε εξέλιξη και με συνεχείς ανατροπές, η ΝΕ Πατρών νίκησε με 10-9 τον Εθνικό Πειραιά -που ερχόταν ως πρωτοπόρος και αήττητος μέχρι απόψε στο όμιλο-, και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη δεύτερη φάση.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και εξελίχθηκε σε διαφήμιση του γυναικείου πόλο. Οι Πατρινές προηγήθηκαν με 6-4 στο ημίχρονο, αλλά ο Εθνικός ανέκαμψε και πέρασε μπροστά με 7-6 και 8-7, στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, αλλά και 9-8, περίπου δύο λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού. Με δύο γκολ της Σοφίας Μανέτα, όμως, η ΝΕΠ ισοφάρισε (στο 1.12) και πήρε τη νίκη, στο 0.37 πριν από το φινάλε
Οκτάλεπτα: 3-3, 1-3, 4-1, 1-3
Εθνικός (Τσόκας) Αποστολίδου 2, Κούβδου 1, Φραγκιουδάκη 5, Γκουζούλα 1.
ΝΕ Πατρών (Μπιτσάκος) Πάτερου 1, Μανέτα 3, Μπιτσάκου 3, Κουτέλη 2, Λυκοθανάση 1.

Συναρπαστικό ήταν και το δεύτερο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής του δευτέρου γύρου του ομίλου της 2η φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 γυναικών στο κολυμβητήριο «Πεπανός», στο οποίο ο ΑΝΟ Γλυφάδας και ο ΝΟ Ρεθύμνου έμειναν ισόπαλοι με 11-11.
Ανατροπές έγιναν στη διακύμανση του σκορ και αυτού του ματς. Η ομάδα του Ρεθύμνου προηγήθηκε 5-3 στο πρώτο οκτάλεπτο, οι Γλυφαδιώτισσες πέρασαν μπροστά στο δεύτερο με 8-6, ενώ λίγο πριν από το φινάλε ήταν μπροστά με 11-10.
Η Ηρώ Καριπίδου πέτυχε την ισοφάριση για τον ΝΟ Ρεθύμνου και το τελικό 11-11 στα 10 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του παιχνιδιού.
Οκτάλεπτα 3-5, 5-1, 2-3, 1-2
ΑΝΟ Γλυφάδας (Σαλάχας) Ελληνιάδη 1, Λούδη 2, Κόλλια 2, Παπαναστασίου 1, Μαμόγλου 1, Κολτσίδα 1, Νιαρχάκου 3.
ΝΟ Ρεθύμνου (Φιτσανάκης) Φαρμάκη 3, Μ. Καρυπίδου 1, Μαυρέλου 2, Φαρμάκη 3, Σολανάκη 1, Η. Καρυπίδου 1.