ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Ασημένιο στο Βελιγράδι και έτοιμη για προ-Ολυμπιακό η Πίτα

Ολοκλήρωσε την εμφάνισή της η Νίκη Πίτα στο τουρνουά πυγμαχίας Belegrade-Winner στο οποίο κατέλαβε την δεύτερη θέση αφού έχασε από την Βαλεντίνα Μπουσταμάντε.

Στον πρώτο της αγώνα στο τουρνουά, η Ελληνίδα πυγμάχος ξεκίνησε με νίκη στην κατηγορία των -60κ επί της Αντίνα Καλντιμπάι από το Καζακστάν με 5-0. Δεύτερη αντίπαλός της ήταν η Ρωσίδα Εκατερίνα Ντίνικ την οποία κατάφερε να αντιμετωπίσει με επιτυχία και να διαμορφώσει το τελικό σκορ σε 3-2 και έτσι πέρασε στον τελικό, έχοντας σιγουρέψει το μετάλλιο και σήμερα, αντιμετώπισε τη Βαλεντίνα Μπουσταμάντε από τη Χιλή για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου. Παρά την προσπάθειά της όμως έχασε στα σημεία και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο. Αυτό το αποτέλεσμα είναι πολύ θετικό εν όψει του προ-Ολυμπιακού τουρνουά που θα διεξαχθεί 4-6 Ιουνίου στο Παρίσι, όπου και θα διεκδικήσει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.