ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Χάλκινος ο Νανιτζανιάν στο Βελιγράδι

Ο πρωταθλητής της πυγμαχίας, Βαγγέλης Νανιτζανιάν, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο τουρνουά Belgrade winner που ολοκληρώθηκε χθες.

Ο πρωταθλητής των 91 κιλών ξεκίνησε την πορεία του στο τουρνουά με νίκη 3-2 επί του Ρώσου Μουτσελχάνοβ Σαλάχ και με αυτή τη νίκη εξασφάλισε τη θέση του στα μετάλλια. Ο Νανιτζανιάν αντιμετώπισε τον Καζακστανό Λεβίτ Βασίλι όμως ηττήθηκε με 4-1 στα σημεία και δεν κατάφερε να διεκδικήσει το χρυσό. Παρ’ όλα αυτά, ο πυγμάχος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και μαζί με το ασημένιο της Πίτα (διαβάστε εδώ) η ελληνική ομάδα επιστρέφει με δύο μετάλλια στην Ελλάδα.