CEV Cup γυναικών: Τεράστια ανατροπή ο ΠΑΟΚ, 3-2 την Μπρνο

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε το αήττητο σερί του και στην Ευρώπη, παρόλο που για 2.5 σετ πραγματοποίησε τη χειρότερη του εμφάνιση.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο πρωτοπόρος του ελληνικού πρωταθλήματος, από το 11-8 του πρώτου σετ (ενώ είχε προηγηθεί και με 8-4) εξαφανίστηκε από το γήπεδο έχοντας κάκιστη εικόνα σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού…

Ωστόσο σε ένα ακόμη ματς εμφανίστηκε ο… «τζόκερ» που ακούει στο όνομα Μαρία Κλέπκου, η οποία σύμφωνα με τα στατιστικά δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο, αλλά επί της ουσίας άλλαξε όλη την εικόνα της ομάδας της η οποία από το 30% στην επίθεση πήγε αμέσως στο 50% και κυρίως περιόρισε τα λάθη της (από 11 στα δύο πρώτα σετ, 9 στα τρία επόμενα).

Ο ΠΑΟΚ πήρε με άγχος το τρίτο σετ, κι εκεί απελευθερώθηκε για να έρθει με περίπατο το 2-2 και στο τάι μπρέικ αν και πάλι έκανε τα εύκολα δύσκολα (10-7, 11-10) ξέφυγε με 14-10 και πήρε τη νίκη και το μικρό προβάδισμα καθώς στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας (21/12) χρειάζεται πάλι νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή να ηττηθεί στο τάι μπρέικ, αλλά να κατακτήσει το χρυσό σετ.